kpb

Krakowski Festiwal Filmowy - Idą młodzi!

Jubileuszowy cykl Krakowskiego Festiwalu Filmowego, cz. VII - IDĄ MŁODZI!

Nim nadejdzie 50. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego...

zapraszamy na 7 comiesięcznych pokazów filmów, które przyczyniły się do fenomenu imprezy.

W kwietniu:

IDĄ MŁODZI!
- Kino Pod Baranami: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, godz. 20.15.

Ostatnia dekada krakowskiego festiwalu przyniosła falę debiutów, które odmieniły obraz polskiego dokumentu. Zaczęło się od Marcina Koszałki i jego skandalizującego obrazu Takiego pięknego syna urodziłam. Obok szkół filmowych w Łodzi i Katowicach pojawiły się nowe, także Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy. Program dla młodych twórców Stowarzyszenia Filmowców Polskich przerodził się Studio Munka, które powróciło po latach w nowej formule organizacyjnej.

Ambicją krakowskiego festiwalu jest łowienie talentów i ujawnianie ich światu, a potem pochylanie się z troską nad dalszymi losami twórców. Nie ma nic bardziej radosnego jak światowe sukcesy tych, którzy zaczynali w Krakowie. Oto kilku z nich. Tylko jeden „poszedł” w fabułę.

W programie:

KURACJA
reż. Maciej Cuske, Polska 2004, 55’

- Dyplom Honorowy 2004
Na deptaku w Ciechocinku... Kiedyś popularna piosenka, dziś śmieszny obraz sanatoryjnych rytuałów. Cuske instaluje swoją kamerę wśród żądnych przygód kuracjuszy i podobnie jak niegdyś Piwowski wydobywa z nich banał codzienności i tęsknotę za odmianą. Dalsze losy twórcy potwierdzają jego kapitalny zmysł obserwacji.

CZŁOWIEK MAGNES
reż. Marcin Wrona, Polska 2001, 19’

Dokument, animacja i fabuła w jednym. Niezwykły kolaż inspirowany rodzinną historią. Narrator ujawnia swe złożone relacje z ojcem uzdrowicielem, szarlatanem i uwodzicielem zarazem. Świetne kreacje Ewy Kasprzak i Zdzisława Wardejna. Wrona, już pod debiucie fabularnym (Moja krew), przygotowuje kolejny film pełnometrażowy.

KLINIKA
reż. Tomasz Wolski, Polska 2006, 30’

- Dyplom Honorowy 2006
Wolski kocha swoich bohaterów i nawet w sytuacjach dramatycznych szuka w nich pogody ducha… I znajduje. Podobnie jak Paweł Łoziński w późniejszej Chemii, stawia kamerę najbliżej jak może, by wraz z pacjentami uczestniczyć w ich szpitalnym życiu i w pogaduszkach o życiu. Corocznie obecny na festiwalu krakowski twórca i tym razem przedstawi swoje dwa filmy.

ZA PŁOTEM
reż. Marcin Sauter, Polska 2005, 12’

- Nagroda za zdjęcia 2005
Wraz z reżyserem spoglądamy za płot nieco zaniedbanego gospodarstwa wiejskiego, które stanowi niezbadaną planetę dla baraszkujących tu dzieciaków. Cierpliwie, tłumiąc śmiech, podglądamy ich zmagania z życiem w jeden upalny letni dzień. Sauter obok Cuskego reprezentuje tu Grupę Paladino, zespół studentów Szkoły Wajdy, których zbliżyła wspólna miłość do dokumentu.

Czas trwania pokazu: 116’


BILETY:

normalne
- 12 zł
ulgowe - 10 zł
Bookmark and Share

archiwum