kpb

hEduPatroni

IDEA PROGRAMU NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

Kino Pod Baranami oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w roku szkolnym 2020/2021. Naszą ofertę kierujemy do krakowskich i podkrakowskich szkół na wszystkich poziomach kształcenia.


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, a także rozwój wrażliwości oraz przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

 
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. W Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2020/2021 rusza już jego czternasta edycja! Od lat cieszy się uznaniem publiczności – Uczniów i Nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy.

 

 

Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!


    Nie ukrywajmy. Widownią kina dzisiaj w Polsce jest   
    młodzież.
    To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka,
    wyborach moralnych.
    Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani.
    Muszą się dowiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli
    wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem
    dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.
    Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe
    Horyzonty Edukacji Filmowej i przyjąłem funkcję
    Ambasadora tego programu.

    (Jerzy Stuhr)
 

O KINIE POD BARANAMI

Założenia programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wpisują się w charakter działalności Kina Pod Baranami, którego główną ideą jest prezentacja dzieł dobrych, ciekawych, często odważnych i kontrowersyjnych; przybliżanie klasyki filmowej, ale także produkcji niezależnych i awangardowych. Nasze Kino, prawdziwy art-house, działające od 1969 roku, znane jest z kameralnej atmosfery oraz dobrego programu, który proponuje swoim Widzom.

 

 

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ online


Projekcje w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dostępne będą w roku szkolnym 2020/2021 również w formie online. Każdy film będzie poprzedzony nagraną, krótką prelekcją, a po nim następować będzie dłuższe omówienie. Pokazy odbywać się będą za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej.


W ofercie wersji online znajduje się 10 cykli, po 4 filmy każdy. Cykle dostosowane są do potrzeb poszczególnych grup wiekowych.


Terminy pokazów ustalane są indywidualnie z zapisanymi grupami.


Zgłoszenia do edycji NHEF ONLINE odbywają się za pośrednictwem tego samego formularza zgłoszeniowego.


BILETY: 8 zł 
(Cena za dostęp do filmu dla jednej osoby)


LISTA FILMÓW:
 
Przedszkole
- Filmowe przygody (Basia 2 - serial / Pettson i Findus - najlepsza gwiazdka / Wielka wyprawa Molly / Kacper i Emma na safari)

- Chodzę do kina (Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele / Basia 1 - serial / Gordon i Paddy / Pettson i Findus - wielka wyprowadzka)

 
Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowe podróże (Jakub, Mimmi i gadające psy / Szybcy i śnieżni / Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Wyspa Niedźwiedzi) / Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu)

- Filmowi bohaterowie (Halvdan - prawie wiking / Villads / Operacja człowiek w czerni / Kapitan Morten i Królowa Pająków)

- Filmowe sekrety (Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica / Solan i Ludwik - misja księżyc / Sonia / Operacja mumia)

 
Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Młodzi w obiektywie (Łowcy czarownic / Mamo, kocham Cię / 199 małych bohaterów / Szczęściara)

- Kino współczesne (Cały świat Romy / Mirai / Binti / Blanka)

- Świat filmu (Syn Winnetou / Jestem William / Wszyscy za jednego / Niezwykłe lato z Tess)

 
Szkoła podstawowa kl. VII-VIII
- Dojrzewanie w kinie (Żałuję! / Podróż księcia / Old Boys / Zestaw filmów: Świat wokół nas)

 
Szkoła ponadpodstawowa
- Nowe Horyzonty Kina (Bergman - rok z życia / Biały bóg / Wysoka dziewczyna / Aga)
NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
w formie tradycyjnej, w salach kinowych


Program filmowy projektu podzielony jest na pięć grup wiekowych:

• Przedszkole
• Szkoła podstawowa I-III
• Szkoła podstawowa IV-VI
• Szkoła podstawowa VII-VIII
• Szkoła ponadpodstawowa

W ramach każdej przygotowane zostały różne cykle filmowe, na które nauczyciel może zapisać swoich uczniów. Łącznie proponujemy 11 cykli tematycznych.


Przedszkolaki zaprosimy do udziału w Filmowych przygodach – pełnych filmów aktorskich i animacji przeznaczonych właśnie dla najmłodszych kinomanów. Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wybiorą się w Filmowe podróże oraz będą mogli poznać różnorodnych Filmowych bohaterów. Ich starsi koledzy z klas IV-VI przyjrzą się pełnemu niezwykłych historii Kinu współczesnemu oraz poznają problemy Młodych w obiektywie. Uczniowie z klas VII i VIII szkół podstawowych spojrzą na trudny okres dojrzewana od zupełnie nowej strony w ramach cyklu Dojrzewanie w kinie oraz przekonają się jaką rolę w życiu człowieka pełni Świat wartości.


Szczególnie bogatą ofertę przygotowaliśmy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ponieważ obecna formuła egzaminu dojrzałości wymaga od nich umiejętności zrozumienia środków, jakimi operują teksty kultury oraz otwartości na związki intertekstualne. Te umiejętności rozwijają cykle Między tekstami kultury oraz Analiza filmu. W ofercie dla tej grupy wiekowej znalazł się także cykl Trudne tematy, mierzący się z najbardziej palącymi problemami współczesnego świata oraz zamieszkujących go ludzi. Ponadto od zbliżającego się roku szkolnego zapraszamy także na zupełnie nowy cykl dla szkół ponadpodstawowych – Plastyka w filmie – przybliżający życie i twórczość artystów oraz przełomowe kierunki w sztuce współczesnej.

 

LISTA FILMÓW

W ramach poszczególnych cyklów zostaną zaprezentowane następujące filmy:


Przedszkole
- Filmowe przygody (filmy: Basia 2, Pettson i Findus – najlepsza gwiazdka, Magiczne święta Kacpra i Emmy, Wielka wyprawa Molly, Wiking Tappi, Ella Bella Bingo, Kacper i Emma na safari)

Szkoła podstawowa kl. I-III
- Filmowe podróże (filmy: Jakub, Mimmi i gadające psy, Jak ukraść psa?, Szybcy i śnieżni, Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica pociągu, Nawet myszy idą do nieba)
- Filmowi bohaterowie (filmy: Halvdan – prawie wiking, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Cienie nad Valleby, Małpia afera, Zestaw filmów krótkich: różnimy się!, Villads, Operacja człowiek w czerni, Kapitan Morten i Królowa Pająków)

 
Szkoła podstawowa kl. IV-VI
- Młodzi w obiektywie (Łowcy czarownic, Na linii wzroku, Mamo, kocham cię, Sekrety wojny, 199 małych bohaterów, Przygoda Nelly, Szczęściara)
- Kino współczesne (Cały świat Romy, Rabarbar, Supa Modo, Mirai, Binti, Fritzi – przyjaźń bez granic, Blanka)


Szkoła podstawowa kl. VII-VIII
- Dojrzewanie w kinie (Żałuję!, Królowie lata, Old Boys, Była sobie dziewczynka, Wallay, Życie animowane, Offline)
- Świat wartości (Lek na całe zło, Operacja hip-hop, Nowy, Powrót do Brundibara, Miss Impossible, Marona – psia opowieść, 4. piętro)


Szkoła ponadpodstawowa
- Analiza filmu (Twój Vincent, Syn Szawła, Deerskin, Control, Slow West, Pokot, Ida)
- Między tekstami kultury (Dekalog I, Siódma pieczęć, Makbet, Co robimy w ukryciu + Świteź + Świtezianka, Dług, Ziemia obiecana, Jeszcze dzień życia)
- Trudne tematy (Komunia, Green Book, Amy, Mój piękny syn, Cały ten cukier, Lato 1993, Córka trenera)
- Plastyka w filmie (Salvador Dali – w poszukiwaniu nieśmiertelności, Camile Claudel 1915, Wyjście przez sklep z pamiątkami, Szukając Vivian Maier, Performer, Duch Bauhausu, Van Gogh. U bram wieczności)

 

SPOTKANIA

Spotkania w ramach programu NHEF składają się z trzech elementów:


1. Prelekcji wygłoszonej przez filmoznawcę
2. Projekcji filmu
3. Dyskusji po seansie


Ponadto do wyświetlanych filmów przygotowaliśmy interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, które są dostępne online na stronie https://nhef.pl/materialy-dydaktyczne


Naszymi prelegentami są przede wszystkim filmoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


TERMINY POKAZÓW ustalane będą indywidualnie z zapisanymi grupami.
Pokazy odbywają się w godzinach porannych.

 
 
CENY

Ze względu na złożoną sytuację epidemiczną, w edycji 2020/2021 oferujemy wyłącznie opcję wykupywania biletów na pojedyncze seanse.

 
BILETY: 13 zł. 
Bilet dla jednej osoby, na pojedynczy film.
Opiekunowie uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.ZAPISY

Serdecznie zapraszamy na czternastą edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Kinie Pod Baranami w roku szkolnym 2020/2021.


Formularz zgłoszeniowy do programu wraz z regulaminemTUTAJ

ZAPISY przyjmujemy do 5 października 2020!

Pokazy odbywać się będą z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Widzowie zajmą tylko część sali kinowej (zachowując dzięki temu wymagany dystans). Uczestnicy pokazów, jak i obsługa kina, zakrywają nos i usta maseczką lub przyłbicą. Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk.W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Koordynatorką programu:


Kaja Łuczyńska
kaja@kinopodbaranami.pl
604 708 839


Więcej informacji:
www.nhef.pl

Bookmark and Share