kpb

Krótka historia polskiego kina, cz. II: O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji

O-BI O-BA. KONIEC CYWILIZACJI (reż. Piotr Szulkin)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina, cz. II: twórcy osobni
wtorek, 19 listopada 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14810_0.jpg

Hipnotyzująca opowieść o postapokaliptycznym świecie, która zwraca uwagę niepowtarzalną atmosferą izolacji, dekadencji i rozpadu. Film Piotra Szulkina O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji to ostatni tytuł cyklu Krótka historia polskiego kina. Projekcja we wtorek, 19 listopada, o godzinie 18.00.

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to projekcje filmów wyjątkowych polskich twórców, którzy tworzyli poza dominującymi nurtami i formacjami artystycznymi. Byli swoistymi wolnymi elektronami, których filmy posiadały pewien osobisty sznyt.

Ostatnim tytułem przeglądu jest film science-fiction O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji Piotra Szulkina, który będzie można zobaczyć u nas we wtorek, 19 listopada, o godzinie 18.00.

O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji stanowi trzecią część postapokaliptycznej tetralogii, na którą składają się takie filmy jak Golem (1979), Wojna światów – następne stulecie (1981) oraz Ga, ga. Chwała bohaterom (1986). Fantastyczny kostium rzeczywistości po końcu świata oddaje rzeczywisty nastrój beznadziei okresu stanu wojennego.

W obsadzie aktorskiej m.in. Krystyna Janda, Marek Walczewski, Mariusz Dmochowski i Jerzy Stuhr. Wśród znakomitych współtwórców filmu warto wymienić Witolda Sobocińskiego – autora przesyconych błękitem zdjęć i Jerzego Satanowskiego – autora muzyki.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Tymczasem na platformie MOJEeKINO.PL można oglądać filmy z pierwszej edycji przeglądu, wybierając (i co za tym idzie wspierając!) nasze Kino.

PROGRAM:
wtorek, 19 listopada
18.00 O-BI O-BA. KONIEC CYWILIZACJI | O-BI, O-BA: THE END OF CIVILIZATION
(Piotr Szulkin) PL 1984, 86’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)

BILETY: 20 zł


O FILMIE:
O-BI O-BA. KONIEC CYWILIZACJI | O-BI, O-BA: THE END OF CIVILIZATION
(Piotr Szulkin) PL 1984, 86’



W wyniku wojny atomowej Ziemia nie nadaje się już do życia. Ludzkość schroniła się w betonowym schronie w oczekiwaniu na przybycie Arki, która przeniesie ich w bezpiecznie miejsce. Ocalała garstka Ziemian ulega degeneracji w wyniku strachu, głodu, choroby. Soft (Jerzy Stuhr), funkcjonariusz służby bezpieczeństwa, brał udział w przeprowadzeniu ocalałych do schronu, a teraz po roku wraz z nimi sięga dna egzystencji.

Film z angielskimi napisami.




ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
DI Factory

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

archiwum