kpb

Barany w kosmosie - kosmiczne propozycje filmowe

BARANY W KOSMOSIE
kosmiczne propozycje filmowe
12-26 lipca 2024
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14513_0.jpg

Kosmos króluje w wakacje w Kinie Pod Baranami! Trwa festiwal Letnie Tanie Kinobranie pod hasłem A planety szaleją. Tematykę poszczególnych filmowych tygodni wyznaczają planety i ich symbolika. Kosmiczne motywy przewijają się też w samym programie Kinobrania (Grawitacja i 2001: Odyseja kosmiczna), a także w dwóch premierach, które wchodzą na ekrany 12 lipca: Mars Express. Świat, który nadejdzie i Zabierz mnie na Księżyc.

Nieskończona przestrzeń kosmiczna rozpala wyobraźnię i uruchamia marzenia o wielkich odkryciach, nowych wynalazkach i podróżach w nieznane. Kosmos króluje również w wakacje w Kinie Pod Baranami. Do 29 sierpnia trwa Letnie Tanie Kinobranie, które w tym roku odbywa się pod gwiezdnym hasłem A planety szaleją. Każdy z dziewięciu tygodni festiwalu to jedna planeta Układu Słonecznego i jej symbolika.

Od 19 do 25 lipca trwać będzie czwarty tydzień Kinobrania, czyli MERKURY. To planeta komunikacji, intelektu i podróży. Reprezentuje myślenie, analizę i przekazywanie informacji oraz łączy świat materialny z duchowym. W filmowym zestawie na ten tydzień są dwa filmy ściśle związane z tematyką eksploracji kosmosu.

W filmie Grawitacja Alfonso Cuaróna nieszczęśliwy wypadek sprawia, że rutynowa misja kosmiczna przeradza się w dramatyczną walkę o życie. Grani przez Sandrę Bullock i George’a Clooneya astronauci odpływają w ciemny bezkres, a uratować ich może tylko własna pomysłowość i zaradność. Ten trzymający w napięciu, widowiskowy thriller science-fiction triumfował w 2014 roku na ceremonii rozdania Oscarów, zdobywając aż siedem statuetek.

2001: Odyseja kosmiczna to jedna z najważniejszych produkcji science-fiction w historii, a zarazem prawdziwe opus magnum Stanleya Kubricka. Amerykański reżyser nakręcił niezwykły, audiowizualny traktat filozoficzny o naturze człowieka, jego relacji wobec wszechświata oraz stworzonej przez niego sztucznej inteligencji. Nagrodzone Oscarem efekty wizualne oraz pomysłowo wykorzystana muzyka klasyczna do dziś robią wrażenie. Film prezentowany jest w sekcji Kultowe Kinobranie.

Ponadto 12 lipca do naszego repertuaru wchodzą dwie kosmiczne nowości!

6% Amerykanów wierzy, że lądowanie na Księżycu zostało sfałszowane. Niektórzy za twórcę sfabrykowanego nagrania uznają Stanleya Kubricka, który dowiódł swoich technicznych umiejętności rok wcześniej filmem 2001: Odyseja kosmiczna. Do tej teorii spiskowej w komediowej konwencji odwołuje się Zabierz mnie na Księżyc (reż. Greg Berlanti) - premierowa nowość, która opowiada o programie Apollo i walce NASA o lądowanie na Srebrnym Globie. Główną bohaterką jest specjalistka od marketingu (w tej roli Scarlett Johansson), która zostaje zatrudniona, aby naprawić publiczny wizerunek NASA. Jej pomysły budzą opór dyrektora agencji, odpowiedzialnego za wystrzelenie historycznej rakiety (Channing Tatum). Autorem zdjęć jest pochodzący z Polski operator Dariusz Wolski.

Francuska animacja Mars Express. Świat, który nadejdzie (reż. Jérémie Périn) to pełen zaskakujących pomysłów wizualnych, dynamiczny, cyberpunkowy kryminał, którego akcja pulsuje w rytm muzyki elektronicznej. To wciągająca i bezkompromisowa wizja przyszłości, w której sztuczna inteligencja zamieszkuje wśród ludzi. Głosów filmowym postaciom użyczyli m.in. Léa Drucker (Jeszcze nie koniec) i Mathieu Amalric (Motyl i skafander).

O FILMACH:
2001: ODYSEJA KOSMICZNA | 2001: A SPACE ODYSSEY
(Stanley Kubrick) US 1968, 141'



Oscary 1969: najlepsze efekty specjalne
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 1969: najlepsze zdjęcia - Geoffrey Unsworth, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepsza scenografia
Nominacja Gildii Amerykańskich Reżyserów Filmowych za osiągnięcia w dziedzinie reżyserii filmowej za rok 1968
Włoskie Nagrody Filmowe Dawidy Donatellego 1969: najlepszy film zagraniczny


Inspirowana powieścią Arthura C. Clarke'a niezwykła filmowa wyprawa w nieskończoność, która zrewolucjonizowała standardy kina science-fiction.

2001: Odyseja kosmiczna to poetycka filmowa impresja, kino o ambicjach filozoficznych, wręcz historiozoficznych, a wreszcie prorocza opowieść o starciu człowieka z maszyną. To dzieło wykraczające poza sztywne ramy gatunkowe, które po dziś dzień zaskakuje rozmachem spojrzenia i śmiałością wizji.

Czas akcji filmu rozciągnięty jest na wiele tysięcy lat. Rozpoczyna się od zarania dziejów człowieka, gdy na Ziemi żyły małpy człekokształtne i sięga roku 2001, kiedy akcja przenosi się na statek kosmiczny zmierzający w stronę Jowisza. Przebywający na jego pokładzie astronauci odbierają tajemniczy sygnał z czarnego monolitu, a zbuntowany komputer pokładowy zaczyna zagrażać ich życiu.


GRAWITACJA | GRAVITY
(Alfonso Cuarón) US/GB 2013, 90’



Oscary 2014: najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia - Emmanuel Lubezki, najlepsza muzyka - Steven Price, najlepszy montaż, najlepsza scenografia, najlpesze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż efektów dźwiękowych
Złoty Glob 2014: najlepsza reżyseria
- 3 nominacje: najlepszy film - dramat, najlepsza aktorka w dramacie, najlepsza muzyka
6 Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA m.in.: najlepsza rezyseria, najlepszy film brytyjski, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
- 4 nominacje, m.in. najlepszy film, najlepsza aktorka - Sandra Bullock
Nagroda Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych 2014: najlepsze osiągnięcie w dziedzinie rezyserii filmowej w 2013 roku
Nagroda Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych 2014: najlepszy film 2013 roku (ex aequo ze Zniewolonym)
MFF w Wenecji 2013: film otwarcia, nagroda specjalna - Future Film Digital Award


Sandra Bullock gra dr Ryan Stone, błyskotliwą inżynier medyczną, która wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskym (George Clooney), dowodzącym swym ostatnim lotem przed emeryturą. Na tej pozornie rutynowej wyprawie zdarza się wypadek. Prom kosmiczny ulega zniszczeniu, a Stone i Kowalsky zostają zupełnie sami - przywiązani do siebie linami odpływają w ciemny bezkres. Ogłuszająca cisza dowodzi, że stracili jakiekolwiek połączenie z Ziemią i być może wszelkie szanse na ratunek. Strach przeradza się w panikę, a każdy oddech pozbawia ich resztek niewielkiego zapasu tlenu.


MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
(Jérémie Périn) FR 2023, 83’



MFF w Annecy 2023 - nominacja: Najlepszy film
Cezary 2024 - nominacja: Najlepszy film animowany
Nagrody Lumiere 2024 - nominacja: Najlepszy film animowany


W niedalekiej przyszłości Aline Ruby i pomagający jej android Carlos Rivera pracują jako prywatni detektywi. Zostają wynajęci przez wpływowego biznesmena, aby wytropić niebezpiecznego hakera. Oboje trafiają na Marsa, gdzie wpadają na ślad mrocznej zagadki, korupcji i zaginionej dziewczyny, która być może skrywa tajemnicę dotyczącą przyszłości sztucznej inteligencji.

Mars Express... to film fantastycznonaukowy, który w autorski sposób rozwija tradycje dystopijnych arcydzieł, takich jak Blade Runner, czy Ghost in the Shell. Łącząc animację 2D i 3D, ten futurystyczny, pełen spektakularnych scen akcji thriller neo-noir ukazuje w zaskakujący sposób technologiczne wyzwania, przed którymi stoi dzisiejszy świat. Stawia też pytania dotyczące niebezpieczeństw i dylematów związanych ze współistnieniem ludzi u boku maszyn. Co czuje sztuczna inteligencja? Czy na nowej planecie ludzkość ma szansę na świeży start? Czy ludzie zechcą wpuścić do swojego świata androidy? I czy one będą chciały w nim zostać?


ZABIERZ MNIE NA KSIĘŻYC | FLY ME TO THE MOON
(Greg Berlanti) US/GB 2014, 130’



Rok 1969, Stany Zjednoczone. Kelly Jones, specjalistka od marketingu (Scarlett Johansson) zostaje zatrudniona, aby naprawić publiczny wizerunek NASA. Jej działania budzą opór i zdziwienie - zwłaszcza u Cole’a Davisa (Channing Tatum), który jest odpowiedzialny na start rakiety Apollo 11. Kiedy Biały Dom uznaje, że misja jest zbyt ważna, aby miała zakończyć się niepowodzeniem, Jones otrzymuje polecenie zorganizowania fałszywego lądowania na Księżycu. I zaczyna się prawdziwe odliczanie...




PATRON MEDIALNY:


archiwum