kpb

Radical Move - przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych

RADICAL MOVE (reż. Aniela Gabryel)
pokaz filmu i spotkanie z reżyserką
w ramach
przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych
czwartek, 23 listopada 2023, godz. 19.45
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13905_0.jpg

Od sierpnia, w wybranych małopolskich kinach, trwa przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Listopadowy pokaz to dokument Radical Move, który opowiada o założonej przez Jerzego Grotowskiego legendarnej grupie teatralnej. Po pokazie w czwartek, 23 listopada, odbędzie się spotkanie z Anielą Gabryel, reżyserką filmu.

Kraków, Bochnia, Sucha Beskidzka i Tarnów - w tych miastach odbywają się pokazy przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych. W programie jest pięć znakomitych produkcji pokazywanych i nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

To już po raz trzeci dzielimy się z widzami krakowskich i małopolskich kin tym, co wydało się nam najlepsze podczas ostatniej edycji festiwalu. Polscy twórcy nie zamykają oczu na przemiany we współczesnym świecie, przyglądają się ludzkim słabościom, zmaganiom z bólem, towarzyszą poszukiwaniu doskonałości w sztuce i raju na ziemi. W naszym programie dominują reżyserki. To też znak czasu - komentuje dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.

Kolejnym tytułem przeglądu jest uhonorowany nagrodą dla najlepszych producentów film Radical Move Anieli Gabryel. To portret Workcenter - ośrodka teatralnego w Pontederze, we Włoszech, założonego w 1986 roku przez Jerzego Grotowskiego. Dokument opowiada o grupie osób, które podjęły radykalną decyzję poświęcenia swojego życia sztuce. Film zadaje szereg niełatwych pytań. Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby doświadczyć transcendencji? Czy sztuka może być drogą do świeckiego sacrum? Gdzie kończy się wolność, a zaczyna przemoc?

Po seansie w czwartek, 23 listopada, odbędzie się spotkanie z reżyserką.

W grudniu w ramach przeglądu będzie można zobaczyć wyróżniony Złotym Lajkonikiem dokument Twarze Agaty Małgorzaty Kozery.

Wszystkie filmy wyświetlane są z angielskimi napisami.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

BILETY: 12 zł

FILMY PREZENTOWANE W RAMACH PRZEGLĄDU:
listopad
RADICAL MOVE | RADICAL MOVE
(Aniela Gabryel) PL 2023, 77’

grudzień
TWARZE AGATY | TWARZE AGATY
(Małgorzata Kozera) PL 2023, 72’


O FILMIE:
RADICAL MOVE | RADICAL MOVE
(Aniela Gabryel) PL 2023, 77’


Krakowski Festiwal Filmowy 2023: Nagroda dla najlepszego producenta

Teatr czy sekta? Sztuka czy przemoc? Członkowie legendarnej grupy teatralnej „Workcenter”, założonej przez Jerzego Grotowskiego, po raz pierwszy tak szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach pracy metodami jednego z największych rewolucjonistów polskiego i światowego teatru. Thomas Richards, najważniejszy współpracownik Grotowskiego, po jego śmierci kontynuuje działalność zainicjowaną przez mistrza. W zamkniętym ośrodku pracuje z grupą aktorów, którzy nieustannie są poddawani próbie i przekraczają swoje granice. Czy ośrodek ma szansę przetrwać próbę czasu i nadejście pokolenia wychowanego w rzeczywistości innej od tej, w której tworzył Grotowski?

Film prezentowany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum