kpb

Spotkanie Filozoficzne: Pamfir

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
PAMFIR (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk)
pokaz i dyskusja
wtorek, 27 czerwca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13609_1.jpg

Intrygujące połączenie filmowych konwencji, pogańskich mitów i trudnych realiów ukraińskiego pogranicza. Mroczny i przejmujący Pamfir Dmytro Sukholytkyy’ego-Sobchuka będzie inspiracją do dyskusji w cyklu Spotkań Filozoficznych. Po pokazie we wtorek, 27 czerwca, rozmowę poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.

Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń? Entuzjastycznie przyjęty na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes Pamfir pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych policjantów i przemytników.

Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkania Filozoficzne to cykl będący okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.


BILETY:
24 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (senior)
16 zł (klubowy)


O FILMIE:

PAMFIR | PAMFIR
(Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) UA/FR/PL/CL/LU 2022, 100'

MFF w Cannes 2022: Złota Kamera (nominacja)
MFF w Transylwanii 2022: Najlepszy film (nominacja)

 

Dawny przemytnik Leonid, zwany przez znajomych Pamfirem, pracuje w Polsce, by uczciwie zapewnić byt rodzinie. Po powrocie do domu, wioski na granicy Ukrainy z Rumunią, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością – jego syn podpala cerkiew, która okazuje się własnością mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja bohatera wciąga go coraz głębiej w sieć korupcyjnych i kryminalnych układów.


ZWIASTUN:
PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!
Bookmark and Share

archiwum