kpb

Chłopiec z niebios - pokaz przedpremierowy

CHŁOPIEC Z NIEBIOS (reż. Tarik Saleh)
pokaz przedpremierowy
niedziela, 18 czerwca 2023, godz. 13.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13601_2.jpg

Wytrawny thriller polityczny o uniwersalnym przesłaniu, pokazujący jak łatwo można zmanipulować młode umysły. Nagrodzony za najlepszy scenariusz na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes film Chłopiec z niebios będzie można zobaczyć przedpremierowo w naszym Kinie w niedzielę, 18 czerwca, o godzinie 13.00.

Chłopiec z niebios to brawurowe kino polityczne, wpisujące się w ramy szpiegowskiego thrillera. Głównym bohaterem filmu jest rozmodlony Adam (Tawfeek Barhom), który dostaje się na studia teologiczne na prestiżowym uniwersytecie w Kairze. Pochodzący z prowincji chłopak trafia w sam środek gry pomiędzy teologami i państwowymi watażkami.

Al-Azhar to Harvard dla ubogich. Jeśli jesteś wysoko postawionym muzułmaninem w Gambii lub malezyjskim biznesmenem, wyślij swojego syna do Al-Azhar to perfekcyjnie opanuje arabski i będzie recytował Koran. Al-Azhar jest trzecim najstarszym uniwersytetem na świecie i największym, bo liczy aż 300 tys. studentów - tłumaczy w wywiadach twórca filmu, Tarik Saleh. Ten szwedzki reżyser egipskiego pochodzenia zasłynął w latach 90. jako artysta graffiti. Później realizował kreskówki i filmy animowane (Metropia), a w 2017 nakręcił głośny kryminał Morderstwo w hotelu Hilton, osadzony w przededniu egipskiej rewolucji z 2011 roku.

Film Chłopiec z niebios został nagrodzony za scenariusz na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes i był jednym z najszerzej komentowanych tytułów całej imprezy. W 2023 został oficjalnym kandydatem Szwecji do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
CHŁOPIEC Z NIEBIOS | BOY FROM HEAVEN
(Tarik Saleh, DK/FI/FR/MA/SE 2022, 120’MFF w Cannes 2022: Najlepszy scenariusz, udział w konkursie głównym
Cezary 2023 - nominacja: Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Guldbagge 2023: Najlepszy scenariusz


Pochodzący z prowincji Adam dostaje się na studia teologiczne na prestiżowym uniwersytecie w Kairze. Uduchowiony chłopak trafia w sam środek gry pomiędzy teologami i państwowymi watażkami. Film przywodzi na myśl słynną powieść Stendhala Czerwone i czarne - jego główny bohater również musi zdecydować, czy opowiedzieć się po stronie władzy czy religii.

Chłopiec z niebios to intrygujące, społecznie zaangażowane kino gatunkowe. Fabuła przypomina thriller szpiegowski, a odzieranie bohatera z niewinności i popychanie go do przekraczania kolejnych granic nadaje mu odpowiedniej goryczy. Reżyserem filmu jest Tarik Saleh – szwedzki reżyser, pisarz i animator, który rozpoczynał swoją karierę jako artysta graffiti. W 2017 r. Saleh zrealizował film Morderstwo w hotelu Hilton, który przyniósł mu międzynarodowe uznanie.


ZWIASTUN:


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum