kpb

Premiera Psychologiczna: Houria

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
HOURIA (reż. Mounia Meddour)
pokaz i dyskusja
poniedziałek, 12 czerwca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13586_0.jpg

Pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca. Poruszający film Mounii Meddour Houria, będzie można obejrzeć 12 czerwca, w naszym Kinie w cyklu Premiery Psychologiczne. Po pokazie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Aby związać koniec z końcem, tytułowa bohaterka filmu Houria w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Jej marzenia o wielkiej, tanecznej karierze stają pewnego dnia pod znakiem zapytania.

Jako że pochodzę ze środowiska dokumentalistów, lubię czerpać z własnych wspomnień i doświadczeń, a następnie przerabiać je na kinową fikcję. Po wypadku i podwójnym złamaniu kostki przeżyłam długi okres rehabilitacji, który unieruchomił mnie na pewien czas. Chciałam opowiedzieć historię o izolacji, samotności i niepełnosprawności, ale przede wszystkim o odnowie - tłumaczy genezę filmu reżyserka, Mounia Meddour.

Houria to opowieść zarówno o pokonywaniu życiowych trudności, jak i o zderzeniu męskości z kobiecością. Film wypełnia pragnienie wolności, którego wyrazem staje się taniec. Swobodna artystyczna ekspresja wyrażana poprzez kobiece ciało budzi jednak opór w patriarchalnych i tradycyjnych społeczeństwach.

Autorką hipnotyzujących układów tanecznych do filmu jest choreografka Hajiba Fahmy, która ma na swoim koncie współpracę z największymi gwiazdami, z Beyoncé na czele. W postać Hourii genialnie wcieliła się algiersko-francuska aktorka Lyna Khoudri, znana z takich filmów jak Lalka, Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun oraz Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan.

Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

O PROWADZĄCYCH:
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


BILETY: 17.90 zł


O FILMIE:
HOURIA | HOURIA
(Mounia Meddour) FR/DZ 2022, 104'


Houria (Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.


ZWIASTUN:







PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum