kpb

Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity (2023)

Weekend z Festiwalem
Millennium Docs Against Gravity

piątek-niedziela, 19-21 maja 2023
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13470_0.jpg

Sześć najciekawszych dokumentów festiwalu Millennium Docs Against Gravity trafi do Krakowa w weekend 19-21 maja. W naszym Kinie będzie można zobaczyć m.in. nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji film Całe to piękno i krew oraz rewelację ostatniego Sundance, film Siostrzeństwo świętej sauny.

Warszawski festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący kino dokumentalne z całego świata, w weekend 19-21 maja pojawi się w kilku miastach Polski - w tym w Krakowie, w Kinie Pod Baranami. Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity to sześć filmów z warszawskiego programu.

Dokument Całe to piękno i krew Laury Poitras w ubiegłym roku triumfował na Festiwalu w Wenecji, zdobywając Złotego Lwa. To niezwykle aktualna opowieść o amerykańskiej aktywistce Nan Goldin, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych. Odkryciem ostatniego Festiwalu Sundance jest film  Siostrzeństwo świętej sauny Anny Hints, który wyróżniono za reżyserię w sekcji World Cinema Documentary. Skąpane w mroku i gorącej wodzie kobiety oddają się w nim rytuałowi wspólnotowego oczyszczania, który obejmuje również dusze. Kręcony przez 8 lat film to także portret estońskiej dymnej sauny, umieszczonej na liście  Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Propozycją dla kinofilów jest Lynch/Oz Alexandre’a O. Phillippe’a, który oferuje niecodzienne spojrzenie na osobę Davida Lyncha, przez pryzmat jego niesłabnącej obsesji na punkcie Czarnoksiężnika z Oz. Motywy z książki Lymana Franka Bauma są nieustannie obecne w twórczości reżysera: od czerwonych butów, przez postacie naiwnych młodych kobiet w strasznych tarapatach, aż po bohaterki imieniem Judy. Intrygującą refleksję z pogranicza kina i mediów przedstawia zaskakujący film I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” Axel Danielson i Maximilien Van Aertryck. Skandynawscy dokumentaliści w dowcipny i prowokujący do myślenia sposób śledzą rozwój kultury obrazu - od camery obscury do mediów społecznościowych i wszechobecnych telefonów komórkowych, które fotografują wszystko. Poszerzają przy okazji nasze rozumienie współczesnego świata, wypełnionego 45 miliardami aparatów.

Erik Gandini - twórca takich tytułów jak Wideokracja czy Szwedzka teoria miłości - w swoim najnowszym filmie wnikliwie bada, co dziś oznacza słowo „praca”. Świat po pracy to brawurowy portret współczesności i jej absurdów, o których opowiadają pracownicy z różnych zakątków świata. W programie Weekendu jest też polski akcent. Film Prawy chłopak zabiera widzów w głąb szczególnego, skrajnie konserwatywnego świata, w którym wszystko kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Polska reżyserka Hanna Nobis zastanawia się w nim: jak zmieni się życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, gdy pozna Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach.


PROGRAM:
piątek, 19 maja
18.15    ŚWIAT PO PRACY | AFTER WORK
(Erik Gandini) SE/NO/IT 2023, 81’
20.00    CAŁE TO PIĘKNO I KREW | ALL THE BEAUTY AND THE BLOODSHED
(Laura Poitras) US 2022, 113’

sobota, 20 maja
18.15    SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY | SMOKE SAUNA SISTERHOOD
(Anna Hints) EE/FR/IS 2023, 89’
20.00    LYNCH/OZ | LYNCH/OZ
(Alexandre O. Phillippe) US 2022, 110’

niedziela, 21 maja
18.15    I KRÓL RZEKŁ: „CO ZA FANTASTYCZNA MASZYNA!”
| AND THE KING SAID, WHAT A FANTASTIC MACHINE
(Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck) SE/DK 2023, 88’
20.00    PRAWY CHŁOPAK | POLISH PRAYERS
(Hanna Nobis) PL/CH 2022, 84’


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy)
Karnet (6 seansów): 90 zł
Aby zakupić karnet online, prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.plSPOT:


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum