kpb

Kobiety w krajach Bliskiego Wschodu: Holy Spider - pokaz filmu i rozmowa

Kobiety w krajach Bliskiego Wschodu
HOLY SPIDER (reż. Ali Abbasi)
pokaz filmu i rozmowa
wtorek, 7 marca 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranamihttps://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13317_0.jpg

W przeddzień Dnia Kobiet, pokaz filmu Holy Spider w naszym Kinie będzie punktem wyjścia do rozmowy na temat sytuacji kobiet na Bliskim Wschodzie. To mroczny thriller, a zarazem bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. W spotkaniu po seansie wezmą udział: arabistka Karolina Rak i badaczka kina irańskiego Elżbieta Wiącek.

Holy Spider to oparty na faktach thriller o kobiecie, która z narażeniem własnego życia stara się dociec do prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie.

W Meszhed (północno-wschodni Iran) grasuje morderca, który „czyści” ulice świętego miasta z zepsucia i grzechu, zabijając pracownice seksualne. Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka. By odkryć tożsamość przestępcy, dziennikarka śledcza  (nagrodzona na Festiwalu w Cannes Zar Amir Ebrahimi) będzie musiała zmierzyć się nie tylko z nim, ale również z całą galerią drapieżników w mundurach i na wysokich stanowiskach.

Reżyserem Holy Spider jest Ali Abbasi - twórca głośnego, nominowanego do Oscara filmu Granica, który zobaczyć można online w E-Kinie Pod Baranami. Na co dzień mieszkający w Danii, w swoim najnowszym filmie symbolicznie wraca do rodzinnego Iranu, by sportretować tamtejsze społeczeństwo i jego liczne problemy. Ze względu na kontrowersyjny temat Holy Spider kręcony był w Jordanie.

7 marca, po pokazie filmu w naszym Kinie odbędzie się rozmowa na temat sytuacji kobiet na Bliskim Wschodzie i ich reprezentacji w kinematografii. W spotkaniu udział wezmą arabistka dr Karolina Rak i badaczka kina irańskiego dr Elżbieta Wiącek.

BILETY:
24 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (senior)
16 zł (klubowy)


UCZESTNICZKI SPOTKANIA:

dr Karolina Rak - orientalistka, arabistka, literaturoznawczyni. Zajmuje się współczesnymi zagadnieniami społecznymi i kulturowymi szeroko pojętego Bliskiego wschodu i Afryki Północnej oraz dyskursem muzułmańskim, ze szczególnym naciskiem na debatę intelektualną w XX wieku. W swoich najnowszych badaniach  skupia się na  zjawisku arabskiego feminizmu. W ramach działań promocji wiedzy prowadzi profil FB, IG oraz Youtube Niswiyya-feminizm arabski oraz podcast poświęcony tej tematyce.

dr Elżbieta Wiącek - absolwentka kulturoznawstwa w zakresie filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2004 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii i antropologii filmu, kinematografii Iranu, semiotyki kultury, mitologii współczesnych, zagadnień dotyczących postmodernizmu oraz zjawiska transkulturowości.


O FILMIE:

HOLY SPIDER | HOLY SPIDER
(Ali Abbasi) DE/DK/FR/SE 2022, 116’MFF w Cannes 2022: najlepsza aktorka
FF w Jerozolimie 2022: Najlepszy film międzynarodowy (nominacja)Ali Abbasi (Granica) sięga po opartą na faktach historię seryjnego zabójcy pracownic seksualnych z irańskiego miasta Meszhed. Mężczyzna twierdził, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła. Z pomocą grającej dziennikarkę śledczą Zar Amir-Ebrahimi (nagroda aktorska w Cannes) reżyser ukazuje rzeczywistość, w której brutalnym szaleńcom tylko się przyklaskuje, a walczące o życie kobiety uważa za bezwartościowe. Porażający thriller o świecie, który wydaje się aż nadto znajomy.


ZWIASTUN:PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum