kpb

Dojrzałe Kino: Niebezpieczni dżentelmeni

środa, 25 stycznia 2023, godz. 11.00
Kino Pod BaranamiZapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 25 stycznia, tradycyjnie o godzinie 11.00, zostanie zaprezentowana komedia kryminalna Niebezpieczni dżentelmeni. W rolach głównych: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Niebezpieczni dżentelmeni to pełnometrażowy debiut Macieja Kawalskiego. Zafascynowany tekstami Boya-Żeleńskiego reżyser i autor scenariusza stworzył kryminalną komedię, w której - niekoniecznie w zgodzie z rzeczywistością - doszło do spotkania (i wspólnego imprezowania) Josepha Conrada z czołowymi przedstawicielami młodopolskiej bohemy: Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem i Bronisławem Malinowskim.

Niebezpieczni dżentelmeni to sprawnie zrealizowana, awanturnicza opowieść z barwnymi postaciami (te często cytują swoje własne dzieła!), scenografią oraz kostiumami z epoki. Film doskonale oddaje ducha Młodej Polski - pełnego plotek i używek, tętniącego życiem świata artystycznej bohemy, której nieobce były idee patriotyczne i niepodległościowe.


Gospodynią spotkania wokół filmu będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.


BILETY dla seniorów: 18 zł


O FILMIE:

NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI | DANGEROUS MEN
(Maciej Kawalski) PL 2022, 109’


38. Warszawski Festiwal Filmowy 2022: Nagroda Publiczności dla Najlepszego filmu


Jest rok 1914. Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski) - cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy - budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej hulance. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa…


Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.


ZWIASTUN:


 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum