kpb

23. Festiwal Filmu Niemego dla Ukrainy: Chleb w E-Kinie Pod Baranami

23. FESTIWAL FILMU NIEMEGO DLA UKRAINY
CHLEB (reż. Mykola Shpykovskyi)
z muzyką duetu Chvost
od 14 grudnia 2022
w E-Kinie Pod Baranami
www.e-kinopodbaranami.pl

 

 

14 grudnia w E-Kinie Pod Baranami pojawi się mało znany ukraiński film niemy Chleb w reżyserii Mykoli Shpykovskyi’ego. Film będzie można obejrzeć online z muzyką duetu Chvost, zarejestrowaną podczas występu w Kinie Pod Baranami w ramach zakończonego w niedzielę 23. Festiwalu Filmu Niemego. Część wpływów z wirtualnych biletów zostanie przeznaczona na wsparcie Centrum im. Oleksandra Dowżenki (Dovzhenko Centre) w Kijowie.


Od 14 grudnia w E-Kinie Pod Baranami dostępny będzie Chleb Mykoli Shpykovskyi’ego. Film został nakręcony w 1929 roku w celach propagandowych, jednak nie spodobał się ówczesnym cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji. Dopiero od niedawna, odrestaurowany przez Centrum im. Oleksandra Dowżenki (Dovzhenko Centre), film wraca do świadomości historyków kina oraz widzów.


Bohaterem Chleba jest zdemobilizowany żołnierz Armii Czerwonej, który wraca do swojej wsi. Decyzja o obsianiu kułackiego pola skonfiskowanym zbożem oburza jego ojca - człowieka o tradycyjnym światopoglądzie, który nie wierzy, że zrabowane ziarno wykiełkuje na zrabowanej ziemi.


Film Shpykovskyi’ego formalnie znacznie wyprzedzał epokę, zamieniając rolniczą opowieść w epicki poemat. Szczególną uwagę do dziś zwraca dynamiczny i nowatorski montaż, przekształcający Chleb w dzieło iście awangardowe.


Chleb dostępny będzie z muzyką duetu Chvost przygotowaną specjalnie na 23. Festiwal Filmu Niemego. Ścieżka dźwiękowa została zarejestrowana podczas premierowego koncertu w Kinie Pod Baranami, który miał miejsce w piątek, 10 grudnia. Paulina Bisztyga i Paweł Pruski w swojej twórczości szukają nowych przestrzeni dla starych, ludowych pieśni, łącząc je z muzyką elektroniczną.


Część wpływów z wirtualnych seansów filmu zostanie przekazana na wsparcie Centrum im. Oleksandra Dowżenki (Dovzhenko Centre) w Kijowie - największego ukraińskiego archiwum filmowego, które stara się kontynuować działalność mimo trwającej wojny. To właśnie Centrum im. Oleksandra Dowżenki przygotowało odrestaurowaną cyfrowo wersję Chleba, prezentowaną w E-Kinie oraz na 23. Festiwalu Filmu Niemego.


BILETY: 15 zł


O FILMIE:

CHLEB | KHLIB
(Mykola Shpykovskyi) ZSRR 1929, 44’
(plansze ukraińskie, napisy polskie i angielskie)

Mało znany ukraiński film w reżyserii Mykoli Shpykovskyi’ego zrealizowany dla wytwórni VUFKU z Kijowa. Reżyser w 1925 roku zasłynął stworzoną wraz z Wsiewołodem Pudowkinem Gorączką szachową, niezwykle popularną wśród ówczesnej widowni. Późniejszy film Shpykovskyi’ego, Cwaniak, został zakazany ze względu na niewłaściwe przedstawienie Armii Czerwonej. By odkupić winy, reżyser nakręcił dotykający bieżącego zagadnienia kolektywizacji propagandowy Chleb, przywodzący na myśl słynną Ziemię (1930) Oleksandra Dowżenki. Film jednak znów nie spodobał się cenzorom, którzy zakazali jego dystrybucji z komentarzem: Problem chleba interpretowany jest poza kontekstem budownictwa socjalistycznego.


Autorem znakomitych zdjęć do filmu Chleb jest Oleksij Pankratiew, którego przemyślane, panoramiczne, długie ujęcia charakteryzują się dynamicznymi kompozycjami. Posługujący się lakonicznym, a zarazem symbolicznym stylem film, podnosi rolniczą opowieść do poziomu epickiego poematu. Za pomocą nowatorskiego montażu Shpykovskyi przekształcił prostą fabułę w dzieło awangardowe.


Film odrestaurowany cyfrowo przez Narodowe Centrum Oleksandra Dowżenki.


O MUZYKACH:

Chvost to duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Pawła Pruskiego. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Szczególne miejsce w Chvoście zajmują historie kobiet, które muzyką leczyły trudy dnia codziennego. Gorzkie słowa piosenek, niegdyś kontrastujące z pogodnymi melodiami, za sprawą duetu otrzymują nowe życie.


Spotify: https://spoti.fi/3FKJRcT
Bandcamp: https://chvost.bandcamp.com/

 


SPOT FESTIWALU:

 

 

 

 
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Współfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Sfinansowano z Funduszu Stabilizacyjnego dla Kultury i Edukacji 2022 Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i Goethe-Institut.

Bookmark and Share

archiwum