kpb

Chleb i sól - przez tydzień w Kinie Pod Baranami

CHLEB I SÓL
(reż. Damian Kocur)

od 12 do 18 grudnia 2022
w Kinie Pod Baranami

 

 

W dniach 12-18 grudnia, w naszym Kinie można zobaczyć nagrodzony na Festiwalu w Wenecji Chleb i sól. Przeplatający fikcję i rzeczywistość film, uważnie obserwujący życie młodych na polskiej prowincji, to pełnometrażowy debiut Damiana Kocura - jednego z nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki.


Damian Kocur - podobnie jak Dawid Nickel w Ostatnim komersie - tworzy niezwykły portret grupy młodych ludzi, wchodzących w dorosłość na polskiej prowincji. Reżyser skleja swoją opowieść z podglądanych fragmentów rzeczywistości co sprawia, że Chleb i sól przypomina miejscami film dokumentalny. Pragnienie osiągnięcia autentyczności widać także w decyzjach obsadowych. W rolach pierwszo- i drugoplanowych obsadzono naturszczyków, grających właściwie samych siebie.


Dla mnie to przede wszystkim film o przemocy. Ona dotyczy nas wszystkich, wykracza ponad podziały klasowe i środowiskowe. Nie zależy od wykształcenia, pochodzenia, nawet od wrażliwości. Zdarza się w teatrach, w szkołach filmowych, na podwórkach, w autobusie i w polityce. Infekuje domy i rodziny - tłumaczy w wywiadach reżyser.


Chleb i sól zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. w  Antalyi, Gijón i Kairze). Film miał swoją premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, na którym dostał nagrodę specjalną jury sekcji Orizzonti. Reżyser Damian Kocur otrzymał również nominację do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii Film.

  

BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)

 
O FILMIE:

CHLEB I SÓL | CHLEB I SÓL
(Damian Kocur) PL 2022, 100'

MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - wygrana: Konkurs 'Horyzonty' - Nagroda Specjalna Jury (Damian Kocur)
MFF w Wenecji - Biennale Cinema 2022 - nominacja: Konkurs 'Horyzonty' - Udział w konkursie 'Horyzonty' (Damian Kocur)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - wygrana: Nagroda Specjalna - Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (Damian Kocur), Nagroda Specjalna - Nagroda Dziennikarzy (Damian Kocur), Nagroda Specjalna - Nagroda Jury Młodzieżowego (Damian Kocur)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nominacja: Złote Lwy - Udział w konkursie głównym (Damian Kocur)


Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.


PRASA O FILMIE:

Kocur, niczym niegdyś bracia Dardenne, wymarzył sobie, że będzie kręcił filmy kipiące życiem, ale życiem nie udawanym, nie zagranym, ale jak gdyby podpatrzonym przez przypadek. Chodzi o poczucie widza, że jest wewnątrz pokazywanych wydarzeń (...), podgląda bohaterów.
Łukasz Maciejewski, Interia.pl


Kocur jest objawieniem i wielkim talentem polskiego kina. Kino bezkompromisowe, mocne, znakomicie zagrane i emocjonalnie przeszywające. Jest jednym z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat.
Łukasz Adamski, Film.Interia.pl


Takie filmy chłonie się całym sobą. [...] To kino śmiałe, na jakie czekałam. To kino, na jakie wszyscy czekaliśmy.
Maja Chitro, Elle.pl

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum