kpb

Lombard - pokaz i spotkanie z reżyserem

LOMBARD (reż. Łukasz Kowalski)
pokaz i spotkanie z reżyserem
wtorek, 8 listopada 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 

 

Poruszająca, pełna humoru opowieść o ludziach, którzy walcząc o przetrwanie, pomagają bardziej potrzebującym. Lombard - triumfator Festiwalu Millennium Docs Against Gravity - już od 4 listopada wyświetlany będzie w polskich kinach. We wtorek 8 listopada, zapraszamy na specjalny pokaz dokumentu, którego gościem będzie reżyser Łukasz Kowalski.


Lombard to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył nagrodę główną w Konkursie Głównym. Do twórców filmu trafiły także: Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego oraz Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim.


Lombard poruszający - choć pełen humoru - dokument o ludziach prowadzących prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Choć biznes przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy „polskiego Detroit”.


Łukasz Kowalski z uwagą i empatią przygląda się życiu pracowników tytułowego lombardu oraz wpływowi, jaki wywierają na swoje otoczenie. Reżyser, będący  absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy ma na swoim koncie ponad 200 reportaży i krótkich form dokumentalnych emitowanych na antenach. Lombard to jego pełnometrażowy debiut.


Po seansie 8 listopada reżyser spotka się z widzami Kina Pod Baranami. Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska.


Łukasz Kowalski o filmie Lombard: Nasz film jest o dobroci, człowieczeństwie, przyjaźni i o sile wspólnoty – wartościach niezbędnych, aby przetrwać trudne czasy.

 

BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior)
15 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)

 

O FILMIE:

LOMBARD | THE PAWNSHOP
(Łukasz Kowalski) PL 2022, 75’

Millennium Docs Against Gravity 2022:
Nagroda Millennium - Najlepszy film dokumentalny (Łukasz Kowalski)
Nagroda Publiczności - Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego (Łukasz Kowalski)
Nagroda Specjalna - Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (Łukasz Kowalski)
Nagroda za Najlepszy Film Polski - Nagroda Smakjam (Łukasz Kowalski)

 

Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem.

Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

 

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum