kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Silent Twins

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #284
SILENT TWINS (reż. Agnieszka Smoczyńska)
pokaz filmu i dyskusja

czwartek, 27 października 2022, godz. 23.00
Kino Pod Baranami

 

 
W czwartek, 27 października, uczestnicy Studenckiego Nocnego Klubu Filmowego obejrzą nagrodzony na Festiwalu w Gdyni film Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej, oparty na prawdziwej historii milczących nastolatek z Walii. Pokaz poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 13 zł.

 

Silent Twins to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, autorki Córek dancingu i Fugi. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane, opowiada z lekkością tanecznych kroków, w swoim anglojęzycznym debiucie znów daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką Silent Twins, zrealizowany jest w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, ale nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.


Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli.


Silent Twins swoją energię zawdzięcza również Letitii Wright (Czarna Pantera, serial Czarne lustro) i Tamarze Lawrance (serial Mały topór). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to cykl stworzony z myślą o studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.


Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).

 

Gospodynią spotkania będzie Karolina Leśnik, która jest studentką II roku Informatyki Społecznej na Akademii Górniczo-Hutniczej.

 


BILETY dla studentów: 13 zł


O FILMIE:

SILENT TWINS | THE SILENT TWINS
(Agnieszka Smoczyńska) PL/GB/US 2022, 113’

MFF w Cannes 2022: Nagroda Un Certain Regard (nominacja)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: Złote Lwy dla najlepszego filmu; nagroda indywidualna ze scenografię - Jagna Dobosz; nagroda indywidualna za muzykę - Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska; Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych


Przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu, Fuga) z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą.


Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) grach i na kartach książek, które piszą. Historia nastoletniego buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, gdy normalne życie jest niemożliwe?

 

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum