kpb

Les Jeux à deux - Gry we dwoje - pokaz w ramach pasma filmowego Conrad Festival

LES JEUX À DEUX – GRY WE DWOJE
(reż. Friederike Beck)
pokaz w ramach
pasma filmowego Conrad Festival
czwartek, 27 października 2022, godz. 21.00
Kino Pod Baranami

 

 

27 października, w ramach pasma filmowego towarzyszącego Festiwalowi Conrada, zapraszamy na pokaz Les Jeux à deux - Gry we dwoje. Półdokumentalny film oparty jest na oryginalnych tekstach Uniki Zürn i Hansa Bellmera. Wprowadzenie przed filmem wygłosi reżyserka, Friederike Beck.

 

Tematem tegorocznego Festiwalu ConradaWSPÓLNOTY. Wspólnoty nie zawiązują się samorzutnie, bo nie są naturalnym związkiem krwi. Tym każda wspólnota różni się od rodziny, że tworzy się poprzez wybór przynależności: nikt nie wybiera swoich rodziców i nikt nie może ich z własnej historii wymazać, natomiast zawsze możliwa jest naturalizacja w obcym kraju i transfer między politycznymi frakcjami - tłumaczą organizatorzy Festiwalu.

 

Główną bohaterką fabularyzowanego dokumentu Les jeux à deux – Gry we dwoje jest Unica Zürn - niemiecka pisarka i rysowniczka. Odkrywanie niewinności i przekraczanie granic, autokreacja i autodestrukcja odegrały ważną rolę w życiu i pracy Uniki Zürn, a dla mnie, jako młodej studentki, były tak fascynujące, że postanowiłam przyjrzeć im się bliżej i uczynić tematem mojego filmu - mówi reżyserka Friederike Beck, która zapowie film.


Pokaz filmu Les jeux à deux – Gry we dwoje to nie jedyne wydarzenie związane z postacią artystki: w ramach Festiwalu Conrada planowana są również dyskusje (m.in. z udziałem Frederike Beck) oraz wystawa Unica Zürn. Nóż w ranie.

 

Partnerem pokazu jest Dom Norymberski w Krakowie.


BILETY:
25 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

LES JEUX À DEUX – GRY WE DWOJE
| LES JEUX À DEUX – DIE SPIELE ZU ZWEIT
(Friederike Beck) DE 1995, 70’

W latach 50. XX wieku Unica Zürn zachwycała tekstami paryskich surrealistów: w wierszach i prozie opisywała swoje wyobcowanie z rzeczywistości i wewnętrzny zamęt. Kiedy w 1970 roku rzuciła się z okna mieszkania partnera, malarza i rzeźbiarza Hansa Bellmera, w rodzinnych Niemczech była prawie nieznana. Jej prace przyciągnęły uwagę dopiero w latach 80. Półdokumentalny film Les Jeux à deux oparty jest na oryginalnych tekstach Uniki Zürn i Hansa Bellmera. W sceny fabularne opowiadające o ich relacji oraz sięgające do czasów dzieciństwa pisarki wplecione są rozmowy z osobami współczesnymi bohaterom filmu.

 

 

 

ORGANIZATOR:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO


PARTNER:
Kino Pod Baranami
Dom Norymberski w Krakowie

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum