kpb

Filmy Wszech Czasów & Conrad Festival: Cienie zapomnianych przodków

CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW
(reż. Siergiej Paradżanow)

pokaz specjalny
Conrad Festival
& Filmy Wszech Czasów

środa, 26 października 2022, godz. 21.00
Kino Pod Baranami

 

 


W środę, 26 października, odbędzie się specjalny pokaz legendarnego filmu Siergieja Paradżanowa Cienie zapomnianych przodków. Film zostanie wyświetlony w ramach pasma filmowego Conrad Festival i w cyklu Filmy Wszech Czasów. Pokaz poprzedzi krótkie wprowadzenie Tanii Malarczuk - ukraińskiej pisarki, eseistki i dziennikarki, która będzie gościć na Festiwalu Conrada.


Cienie zapomnianych przodków to filmowa ballada o miłości silniejszej niż śmierć, oparta na powieści Mychajła Kociubińskiego, zrealizowana w setną rocznicę urodzin pisarza. Nie jest to jednak klasyczna adaptacja, lecz raczej “twórcza zdrada”, przefiltrowana przez niezwykłą wrażliwość wybitnego reżysera Siergieja Paradżanowa.


Cienie… to pierwsze arcydzieło, jakie na Ukrainie nakręcił Paradżanow. Jego filmy odbiegały od propagowanego wtedy stylu socrealizmu, dlatego nie spotkały się z przychylnością władzy. Głosiły pochwałę wolności i piękna. Przepełniały je motywy religijne i folklorystyczne. Film Paradżanowa posiada wspaniałą warstwę muzyczną stworzoną przez słynnego ukraińskiego kompozytora i muzykologa, Myrosława Skoryka. Klasycznie rozumiana fabuła schodzi tu na dalszy plan, a najważniejsze stają się emocje uchwycone przez malarskie kadry, przywodzące na myśl ikony.


Film wchodzi w duchowy świat Hucułów - jednej z najstarszych grup etnicznych Karpat, której kultura i zwyczaje zostają wiernie oddane na ekranie. Cienie zapomnianych przodków portretują mistyczną, pełną symboli i tradycyjnych rytuałów rzeczywistość, która nieubłaganie odchodzi w przeszłość.


Film przyniósł Paradżanowowi międzynarodowe uznanie i do dziś uznawany jest za arcydzieło. W ZSRR Cienie zapomnianych przodków trafiły jednak na półkę, reżyserowi odebrano prawo do realizacji następnego filmu i przymusowo przeniesiono do z Kijowa do Armenii. To właśnie tam, kilka lat później, Paradżanow stworzył swoje następne wielkie dzieło, Barwy granatu.


Film Cienie zapomnianych przodków zostanie zaprezentowany w Kinie Pod Baranami w ramach pasma filmowego Festiwalu Conrada. Pokaz będzie jednocześnie częścią trwającego do końca roku w Kinie cyklu Filmy Wszech Czasów.


Wstęp przed projekcją wygłosi Tania Malarczuk, goszcząca na Festiwalu Conrada (na sali niebieskiej odbędzie się transmisja prelekcji na żywo). Ukraińska pisarka, eseistka i dziennikarka, od 2011 roku mieszka w Wiedniu. Ukończyła filologię ukraińską na Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym im. W. Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Jest autorką ośmiu książek. W 2016 roku została uhonorowana nagrodą BBC w konkursie na najlepszą ukraińską książkę roku za powieść Zapomnienie. Po polsku książka ukazała się w 2020 roku, otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.


BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW | TINI ZABUTYKH PREDKIV
(Siergiej Paradżanow) ZSRR 1965, 97’

Arcydzieło Siergieja Paradżanowa. Karpaty Wschodnie, pogranicze ukraińsko-rumuńskie, huculska wioska. Początek dwudziestego wieku. Dwa zwaśnione rody: ubodzy Palijczukowie i bogaci Gutieniukowie. Konflikt między nimi zbiera śmiertelne żniwo, jednak nie przeszkadza to Mariczce i Iwanowi, by od dziecka żywić do siebie sympatię, która z czasem przeradza się w gorące uczucie. Młodzi planują małżeństwo, jednak tragiczna śmierć dziewczyny przekreśla ich marzenie o wspólnym życiu. Iwan próbuje wprawdzie znaleźć ratunek w związku z inną kobietą, ale nie może pokonać własnej pamięci…

 


ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami
 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum