kpb

Spotkanie Filozoficzne: Silent Twins (przedpremiera!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
SILENT TWINS (reż. Agnieszka Smoczyńska)

pokaz przedpremierowy
czwartek, 13 października 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 

 

13 października zapraszamy na kolejne Spotkanie Filozoficzne. W programie wydarzenia znalazł się - przedpremierowo - nagrodzony na Festiwalu w Gdyni film Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filozofka, Anna Piskorska.

 

Silent Twins to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, autorki Córek dancingu i Fugi. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane, opowiada z lekkością tanecznych kroków, w swoim anglojęzycznym debiucie znów daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką Silent Twins, zrealizowany jest w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, ale nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.


Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli.


Silent Twins swoją energię zawdzięcza również Letitii Wright (Czarna Pantera, serial Czarne lustro) i Tamarze Lawrance (serial Mały topór). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.


Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 
Spotkania Filozoficzne to cykl będący okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.


Premiera filmu: 21 października 2022

 

Zapraszamy również do naszej wirtualnej sali (www.e-kinopodbaranami.pl), gdzie dostępna jest Fuga - wcześniejszy film Agnieszki Smoczyńskiej ze znakomitą rolą Gabrieli Muskały.

 


BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (klubowy/senior)


O FILMIE:

SILENT TWINS | THE SILENT TWINS
(Agnieszka Smoczyńska) PL/GB/US 2022, 113’

MFF w Cannes 2022: Nagroda Un Certain Regard (nominacja)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy dla najlepszego filmu;
nagroda indywidualna ze scenografię - Jagna Dobosz;
nagroda indywidualna za muzykę - Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska;
Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych

 

Przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu, Fuga) z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą.


Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) grach i na kartach książek, które piszą. Historia nastoletniego buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, gdy normalne życie jest niemożliwe?

 

 

ZWIASTUN:

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!

 

 

PARTNERZY:

Bookmark and Share

archiwum