kpb

Kręgosłup nocy - pokaz specjalny z prelekcją (MOS)

KRĘGOSŁUP NOCY
(reż. Philip Gelatt, Morgan Galen King)

pokaz specjalny z prelekcją
wtorek, 13 września 2022, godz. 18.30
Małopolski Ogród Sztuki
(ul. Rajska 12)


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_12952_2.jpg


13 września zapraszamy do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12), na specjalny pokaz filmu Kręgosłup nocy - animacji zrealizowanej techniką rotoskopową. To epicka opowieść fantasy o walce między światem natury a rozwijającą się cywilizacją. Prelekcję przed seansem wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

 

Kręgosłup nocy to wizjonerska animacja fantasy, która zachwyci każdego miłośnika gatunku. Philip Gelatt i Morgan Galen King tworzą opowieść, która pod względem skali i rozmachu dorównuje i Tolkienowi, i Sapkowskiemu – mimo że jest całkowicie oryginalna. Głównym bohaterom głosów użyczają takie gwiazdy jak Richard E. Grant, Lucy Lawless, Patton Oswalt czy Joe Manganiello.


Kręgosłup nocy powstawał przez siedem lat i jest jednym z nielicznych współczesnych filmów animowanych zrealizowanych za pomocą techniki rotoskopowej. Pod względem estetyki budzi skojarzenia z kultowym magazynem Heavy Metal (oraz animacją pod tym tytułem z 1981 roku), serialami He-Man i Władcy wszechświata oraz obrazoburczymi animacjami Ralpha Bakshiego.


Prelekcję przed filmem Kręgosłup nocy wygłosi Jan Sławiński - absolwent filmoznawstwa i tekstów kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośnik filmów, komiksów i filmów na podstawie komiksów. Od ponad dekady prowadzi popkulturowy blog jako Anonimowy Grzybiarz. Jest też gospodarzem spotkań o komiksach w ramach Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych.


Film przeznaczony dla widzów dorosłych.


Podczas seansu będzie można zdobyć plakat filmu Kręgosłup nocy.

 

BILETY:
23 zł (normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior)

 

O FILMIE:
 
KRĘGOSŁUP NOCY | THE SPINE OF NIGHT
(Philip Gelatt, Morgan Galen King) US 2021, 93’

By skrócić rządy tyrana władającego potężną magią, kapłanka Tzod udaje się na szczyt śnieżnej góry, gdzie znajduje umierającego wartownika strzegącego mocy pradawnego kwiatu. Spotkanie przeradza się w epicką opowieść o stuleciach walki z chciwymi, bezlitosnymi tyranami, którzy wykorzystywali moc ognia, by władać nad światem.

 

PRASA O FILMIE:

Powrót do klasycznej animacji realizowanej w technice rotoskopowej może wywołać wspomnienia i radość z ponownego obcowania z malowniczymi kadrami, na których klatkowo animowani są bohaterowie. [...] trudno przejść obojętnie obok ambitnie wykreowanego świata kapitalnie przedstawionego za pomocą oldschoolowej, ale wciąż widowiskowej animacji.
Michał Kujawiński, Na Ekranie


Czego tu nie znajdziemy! Wojny plemion i nieszczęśliwą miłość, bagienną wiedźmę, której za strój służy jedynie ludzka czaszka, magiczny błękitny kwiat, będący niebezpieczną bronią, opętanego żądzą władzy maga z olbrzymim okiem w klatce piersiowej, a także zombie i chodzące kościotrupy. [...] To wszystko może dawać sporo radochy, zwłaszcza że dzieje się w takich krainach, jak Bagna Bastal, Nieubłagane Morze i pustynie Ul-Imir oraz okraszone jest dialogami w stylu: Ujrzał w nim prawdziwą ciemność poza granicami nocy [...].
Paweł Tesznar, Pełna Sala

 

 

ZWIASTUN:

 

 

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum