kpb

Filmy Wszech Czasów: Przeminęło z wiatrem

PRZEMINĘŁO Z WIATREM
(reż. Victor Fleming)

pokaz specjalny w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
niedziela, 4 września 2022, godz. 16.00
niedziela, 11 września 2022, godz. 13.15 (dodatkowy pokaz)

Kino Pod Baranami

 

 

W związku z ogromnym zainteresowaniem, zapraszamy na dodatkowy pokaz, który odbędzie się w niedzielę, 11 września o godz. 13.15, bilety już w sprzedaży.

 

4 września, w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów, zapraszamy na specjalny pokaz monumentalnego dzieła klasycznego Hollywood: melodramatu Przeminęło z wiatrem, który zostanie zaprezentowany z taśmy 35mm. Projekcję poprzedzi krótki wykład, który wygłosi filmoznawczyni i edukatorka filmowa, Joanna Łuniewicz.


Adaptacja powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem (swego czasu najlepiej sprzedającej się książki na świecie, zaraz po Biblii) do dziś uważana jest za najsłynniejszy melodramat w historii kina. Pełen widowiskowych sekwencji, wystawnej scenografii i okazałych kostiumów film to mitotwórcza opowieść o dawnym amerykańskim Południu – idyllicznej krainie szczęścia, dostatku i nienagannych manier.


Przeminęło z wiatrem od początku budziło niemałe kontrowersje. Filmowi zarzucano m.in. rasizm, zakłamywanie amerykańskiej historii oraz powielanie negatywnych stereotypów na temat Afroamerykanów. Po latach symboliczne odkupienie zaoferował widzom Quentin Tarantino, który w Django wysadził w powietrze rezydencję Candyland, przypominającą filmową posiadłość Dwanaście Dębów.


Choć oficjalnie reżyserem Przeminęło z wiatrem jest Victor Fleming, nad filmem pracowali także George Cukor (My Fair Lady) i Sam Wood (Żegnaj Chips). Również scenariusz nie był dziełem jednej osoby, lecz aż kilkunastu specjalistów (w tym pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda). Za faktycznego twórcę filmu uważa się producenta Davida O. Selznicka, którego walkę o zachowanie spójności dzieła w komediowy sposób przedstawia sztuka Księżyc i magnolie Rona Hutchinsona, wystawiana również na deskach polskich teatrów.


Przeminęło z wiatrem przeszło do legendy za sprawą widowiskowej sekwencji pożaru Atlanty, słynnych cytatów z Frankly, my dear, I don’t give a damn (pol. Szczerze, moja droga, mam to gdzieś) na czele oraz znakomitych kreacji aktorskich. W kluczową dla opowieści rolę Scarlett O'Hary wcieliła się Vivien Leigh, a na ekranie towarzyszyli jej: Leslie Howard, Olivia de Havilland, Clark Gable oraz Hattie McDaniel – pierwsza czarnoskóra aktorka wyróżniona Oscarem.


Wykład przed projekcją filmu (11 września wykład zostanie zaprezentowany w formie video) Przeminęło z wiatrem wygłosi Joanna Łuniewicz - filmoznawczyni, wieloletnia prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym. Stale współpracuje z czasopismem EKRANy.


Film Przeminęło z wiatrem zostanie wyświetlony z taśmy 35 mm. Będzie to jedna z rzadkich - w dzisiejszych cyfrowych czasach - okazji, aby doświadczyć tradycyjnego seansu, prezentowanego z taśmy filmowej. W połowie trwającego ponad 3 godziny pokazu będzie miała miejsce krótka przerwa (zapowiedziana na ekranie jako intermission).


BILETY: 
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

PRZEMINĘŁO Z WIATREM | GONE WITH THE WIND
(Victor Fleming) US 1939, 226'

Oscary 1940: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Vivien Leigh), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hattie McDaniel), Najlepszy reżyser (Victor Fleming), Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz
People’s Choice 1989: Ulubiony film wszech czasów
Amerykański Instytut Filmowy: Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów (6. miejsce); Lista 100 najlepszych kwestii filmowych wszech czasów (1. miejsce: "Frankly, my dear, I don't give a damn."); Lista 25 najlepszych filmowych ścieżek muzycznych wszech czasów (2. miejsce); Lista 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów (2. miejsce)


Akcja toczy się na amerykańskim Południu. Scarlett O'Hara - panienka z dobrego domu, ale o rogatej duszy - kocha się w synu sąsiadów, Ashley’u Wilkesie. On jednak wybiera inną - Melanię, a zrozpaczona porażką Scarlett przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny. Wybucha wojna secesyjna. Mąż Scarlett ginie, majątki O'Harów i Wilkesów zostają splądrowane przez zwycięskie oddziały. Scarlett, jak się okazuje, nie przestała kochać Ashleya, ale w jej życiu pojawił się także inny mężczyzna: tajemniczy Rhett Butler - przemytnik, awanturnik, a zarazem dżentelmen w każdym calu.

 

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 

 

PATRON MEDIALNY:

 
 
 


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.


Bookmark and Share

archiwum