kpb

Dojrzałe Kino: Cicha ziemia

środa, 31 sierpnia 2022, godz. 11.00

 

 

 

W środę, 31 sierpnia, tradycyjnie o godzinie 11.00 zapraszamy seniorów na kolejny pokaz w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie Cicha ziemia - trzymający w napięciu debiut Agnieszki Woszczyńskiej. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Intrygująca wiwisekcja relacji partnerskich i klimat przywodzący na myśl filmy Yorgosa Lanthimosa, Rubena Östlunda i Luki Guadagnina. Akcja Cichej ziemi - prezentowanego na Festiwalu w Toronto debiutu Agnieszki Woszczyńskiej - osadzona jest wśród malowniczych krajobrazów Sardynii. To właśnie tam swój wakacyjny odpoczynek zaplanowało polskie małżeństwo (grane przez Agnieszkę Żulewską i Dobromira Dymeckiego - aktorów TR Warszawa). Błogi wypoczynek zaburza awaria basenu, która zmusza wczasowiczów do konfrontacji z otoczeniem.


Trzymająca w napięciu Cicha ziemia pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Zagrożony małżeński status quo to metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności. Do motywu utraconej niewinności odsyła również obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, znany z kultowego Wielkiego błękitu.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Cicha ziemia będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 


O FILMIE:

 

CICHA ZIEMIA | CICHA ZIEMIA
(Agnieszka Woszczyńska) PL/IT/CZ 2021, 113’

MFF w Salonikach 2021 - wygrana: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) - Dla najlepszego filmu w konkursie międzynarodowym (Agnieszka Woszczyńska)
MFF w Salonikach 2021 - nominacje: Złoty Aleksander - Theo Angelopoulos - Udział w konkursie głównym (Agnieszka Woszczyńska)


Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki).


Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora Niepamięci Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

 

 


ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

 

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

archiwum