kpb

Filmy Wszech Czasów: Truman Show

TRUMAN SHOW
(reż. Peter Weir)

pokazy specjalne w ramach cyklu
Filmy Wszech Czasów
27 i 30 sierpnia 2022, godz. 18.30
Kino Pod Baranami

 

Zapraszamy na kolejne pokazy z cyklu Filmy Wszech Czasów. Po ponad dwóch dekadach na ekran powraca Truman Show Petera Weira z koncertową rolą Jima Carreya. Każdą z projekcji (27 i 30 sierpnia) poprzedzi krótki wykład, który wygłosi Martyna Olszowska - autorka artykułów o twórczości Petera Weira.


Wyreżyserowany przez Petera Weira film stał się punktem wyjścia dla licznych publikacji i opracowań - z obszaru filozofii czy psychologii - wyraźnie zaintrygowanych przedstawioną na ekranie niemal doskonałą symulacją rzeczywistości. Wiele interpretacji zwraca uwagę na odważne podważanie realności otaczającego nas świata, co stawia problematykę filmu w jednym szeregu z takimi tytułami jak kultowy Matrix.


Bohater - Truman Burbank - mieszka w urokliwym nadmorskim miasteczku, gdzie wiedzie szczęśliwe życie u boku kochającej żony. Mężczyzna nie wie, że od dzieciństwa jest obserwowany przez pięć tysięcy ukrytych kamer, przemieniających jego codzienność w emitowane 24 godziny na dobę telewizyjne show.


Truman Show to prawdziwy kolaż gatunków, w którym odnaleźć można elementy dramatu psychologicznego, komedii romantycznej i dystopijnego science fiction.  Psychiatrzy ukuli jednostkę chorobową "Truman syndrome" na określenie stanu pacjentów, którzy wierzyli, że żyją w reality show. Po usłyszeniu o schorzeniu, scenarzysta filmu Andrew Niccol, powiedział: Wiesz, że coś osiągnąłeś, gdy nazywają po tobie chorobę.


Truman Show to w znacznej mierze one-man show, w którego centrum znajduje się Jim Carrey (do czasu premiery filmu znany niemal wyłącznie z komediowego repertuaru), który dziełem Petera Weira dowiódł, że świetnie sprawdza się również w poważniejszej odsłonie. Ponadto w obsadzie znaleźli się Laura Linney (Sully, Zwierzęta nocy), Noah Emmerich (Małe dzieci, Super 8), Natascha McElhone (Solaris) oraz nagrodzony za swoją rolę Złotym Globem Ed Harris jako wszechwładny reżyser Christof.


Wykład (nagranie wideo) przed projekcjami filmu Truman Show wygłosi Martyna Olszowska - absolwentka filmoznawstwa i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Autorka pracy doktorskiej o współczesnym kinie Australii oraz artykułów naukowych o kinie Petera Weira. Pasjonatka Australii i Skandynawii, tańca oraz fotografii. Od wielu lat związana ze Szwecją.

 


BILETY:
30 zł
(normalny)
25 zł (ulgowy/senior)
23 zł (Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

TRUMAN SHOW | THE TRUMAN SHOW
(Peter Weir) US 1998, 103’

Oscary 1999 - nominacje: najlepszy aktor drugoplanowy (Ed Harris), najlepszy reżyser (Peter Weir), najlepszy scenariusz oryginalny
Złote Globy 1999: najlepszy aktor w dramacie (Jim Carrey), najlepszy aktor drugoplanowy (Ed Harris), najlepsza muzyka
BAFTA 1999: najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza scenografia, nagroda im. Davida Leana za najlepszą reżyserię Peter Weir
Europejska Nagroda Filmowa 1998: Najlepszy film zagraniczny roku


Truman Burbank (Jim Carrey) jest agentem ubezpieczeniowym po trzydziestce, który u boku ukochanej żony Meryl (Laura Linney) wiedzie spokojne i szczęśliwe życie w nadmorskiej miejscowości Seahaven. Mężczyzna od dzieciństwa ma wrażenie, że jest śledzony. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest bohaterem reality show, a jego egzystencja jest w pełni wyreżyserowana przez twórcę programu – Christofa (Ed Harris).

 


ORGANIZATORZY:
Fundacja Dla Kina
Kino Pod Baranami

 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum