kpb

Dojrzałe Kino: Księgarnia w Paryżu

środa, 6 lipca 2022, godz. 11.00

 

 

 

W środę, 6 lipca, tradycyjnie o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. Na ekranie: Księgarnia w Paryżu - romantyczny dramat w reżyserii Sergio Castellitto. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Osadzona w słynnym “mieście miłości” Księgarnia w Paryżu to intymna, poetycka i wzruszająca opowieść o mężczyźnie, który po latach stagnacji zaczyna na nowo odkrywać uroki życia. W rolach głównych wystąpili Sergio Castellitto (również reżyser filmu) i Bérénice Bejo (Małe szczęścia, Artysta).


Pomysłodawcą filmu był mistrz włoskiego kina, Ettore Scola (Odrażający, brudni, źli; Rodzina; Bal), który planował nakręcić Księgarnię w Paryżu już w 2002 roku, a w obsadzie mieli znaleźć się Gerard Depardieu i Nastassja Kinski. Projekt nie doszedł jednak do skutku, ponieważ Scola - w reakcji na jedną z wypowiedzi Silvio Berlusconiego - ogłosił koniec filmowej kariery. Wiele lat później historia została przeniesiona na karty komiksu Un drago a forma di nuvola (z wł. Smok w kształcie chmury).

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Księgarnia w Paryżu będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 

O FILMIE:

KSIĘGARNIA W PARYŻU | IL MATERIALE EMOTIVO
(Sergio Castellito) IT/FR 2021, 90'

Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia.


 

ZWIASTUN:

  

 

   

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

Bookmark and Share

archiwum