kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Matki równoległe (przedpremiera!)

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #264
MATKI RÓWNOLEGŁE (reż. Pedro Almodóvar)
pokaz przedpremierowy
czwartek, 17 lutego 2022, godz. 22.45

Kino Pod Baranami

 

 

Zapaszamy na kolejne spotkanie studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. W czwartek, 17 lutego, o godz. 22.45, na ekranie przedpremierowo pojawi się najnowsze dzieło kultowego hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara: Matki równoległe, z nominowaną do Oscara rolą Penélope Cruz. Projekcję poprzedzi wprowadzenie, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 13 zł.

 

Głównymi bohaterkami Matek równoległych są dwie samotne kobiety, które spotykają się na sali porodowej. Kilka słów, zamienionych ze sobą w szpitalu, połączy ich losy na wiele lat.

 

Matki równoległe Pedro Almodóvara to tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa. To także mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. Filmowe bohaterki, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością, okazują się w filmie Almodóvara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

 

Hiszpański mistrz ponownie łączy siły ze swoją wieloletnią muzą Penélope Cruz, nominowaną za swoją rolę do Oscara. W Matkach równoległych występują również Milena Smit, Israel Elejalde, Aitana Sánchez-Gijón oraz – znane z wielu filmów Almodóvara – Julieta Serrano i Rossy De Palma. Film dopełnia znakomita, ubiegająca się o Oscara muzyka autorstwa Alberto Iglesiasa.

 

REŻYSER O FILMIE:

W Matkach równoległych powracam do kobiecego świata, do macierzyństwa, do rodziny. Opowiadam o znaczeniu przodków i potomków. O wspomnieniach, od których nie da się uciec. W mojej filmografii jest wiele matek, ale te, które są częścią tej historii, bardzo się na tym tle wyróżniają. Nieidealne matki inspirują mnie w tym momencie najbardziej.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to cykl stworzony specjalnie z myślą o poszukujących niezwykłych filmowych wrażeń studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji w studenckim gronie.


Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3). 

 

 
BILETY: 13 zł 

 

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej platformy online na
e-kinopodbaranami.pl, gdzie dostępna jest kolekcja filmów pod nazwą W kolorach Almodóvara.O FILMIE:

MATKI RÓWNOLEGŁE | MADRES PARALELAS
(Pedro Almodóvar) ES 2021, 120’

Złote Globy 2022: (nominacje) Najlepszy film zagraniczny, najlepsza muzyka
MFF w Wenecji 2021: Puchar Volpi - najlepsza aktorka (Penélope Cruz), udział w konkursie głównym
Film Independent Awards 2022: (nominacje) Najlepszy film zagraniczny
Nagrody Goya 2022: (nominacje) Najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk
Oscary 2022 - nominacja: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Penélope Cruz), Najlepsza muzyka oryginalna (Alberto Iglesias)


Bohaterki filmu, Janis (Penélope Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.


ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum