kpb

Summer of Soul - pokaz dokumentu muzycznego

SUMMER OF SOUL (reż. Ahmir “Questlove” Thompson)
pokazy dokumentu muzycznego
poniedziałek, 3 stycznia 2022, godz. 20.15
Kino Pod Baranami

 


3 stycznia, zapraszamy na kolejny pokaz energetyzującego dokumentu muzycznego Summer of Soul, wyróżnionego na tegorocznym Festiwalu Sundance Wielką Nagrodą Jury i Nagrodą Publiczności. To film, złożony z dotychczas niepublikowanych materiałów, zarejestrowanych w trakcie legendarnego Festiwalu Kultury Harlemu w 1969 roku.


Latem 1969 roku, zaledwie 160 km na południe od Woodstock, w parku Mount Morris (obecnie znanym pod nazwą Parku im. Marcusa Garveya), odbył się legendarny Festiwal Kultury Harlemu. Jego filmowy zapis nie był nigdy wcześniej publikowany i został niemal całkowicie zapomniany – aż do dziś. W Summer of Soul, debiutujący w roli filmowca Ahmir “Questlove” Thompson (współzałożyciel hip-hopowej grupy The Roots), przypomina o tym niezwykłym wydarzeniu, które stało się świętem czarnej historii, kultury i mody.


Summer of Soul to nie tylko połączenie filmu muzycznego i dokumentu przybliżającego tamten Festiwal, ale też niezwykłe świadectwo uzdrawiającej mocy muzyki, tak bardzo potrzebnej w niespokojnych czasach. W filmie znalazły się niepublikowane dotychczas występy takich artystów jak: Stevie Wonder, Nina Simone, Sly & the Family Stone, Gladys Knight & the Pips, Mahalia Jackson, B.B. King, The 5th Dimension i wielu innych.


Film został nagrodzony Grand Prix Jury oraz Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance.

 

BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (senior) i klubowy

 

O FILMIE:

SUMMER OF SOUL | SUMMER OF SOUL
(Ahmir “Questlove” Thompson) US 2021, 118’

Sundance FF 2021 - Nagroda Publiczności, Wielka Nagroda Jury
Boulder IFF 2021 - najlepszy dokument muzyczny
Minneapolis St. Paul IFF 2021 - Nagroda Publiczności
Provincetown IFF 2021 - Nagroda Johna Schlesingera


Kiedy w lecie 1969 roku na farmie w Bethel w stanie Nowy Jork rozkręcał się Woodstock, na Manhattanie trwał właśnie Harlem Cultural Festival, w którym w ciągu sześciu tygodni wzięły udział największe sławy czarnej muzyki w hołdzie swojemu dziedzictwu, Black Pride i jedności w trudnych czasach. Znalazły się wśród nich Nina Simone, B.B. King, Gladys Knight, Stevie Wonder czy Chuck Jackson. Z tym wydarzeniem wiąże się pewnie równie wiele historii i anegdot, co w przypadku Woodstocku. Przez ponad pół wieku zapis tego wyjątkowego święta muzyki leżał w piwnicy pewnego producenta telewizyjnego i dopiero niedawno ujrzał światło dzienne, m.in. za sprawą niestrudzonego Questlove’a. Jak napisał recenzent „Guardiana”: Ten film sprawia, że z ekscytacji możecie zapomnieć, jak się oddycha. I trudno się z nim nie zgodzić.
Magdalena Maksimiuk, American Film Festival

 

ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:


archiwum