kpb

Premiera Psychologiczna: Odkupienie (przedpremiera!)

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
Odkupienie (reż. Fran Kranz)
przedpremierowy pokaz filmu i dyskusja

poniedziałek, 20 grudnia 2021, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


20 grudnia, zapraszamy na ostatni w tym roku seans z cyklu Premiery Psychologiczne. W programie przedpremierowy pokaz poruszającego dramatu Odkupienie w reżyserii Frana Kranza, ukazującego niezwykłą siłę rozmowy. Opracowaniem filmu od strony psychologicznej zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.

 

W parafialnej świetlicy dwie pary siadają do stołu. Czeka ich rozmowa. Początkowo nieśmiali, z czasem otwierają się coraz bardziej, dzieląc się głęboko skrywanymi uczuciami.


Jaki jest powód tego spotkania? Debiutujący jako reżyser aktor Fran Kranz odsłania karty powoli, umiejętnie dawkując widzom informacje i narastające emocje. W tym niełatwym zadaniu wspierają go występujący na ekranie aktorzy: Jason Isaacs (Śmierć Stalina, seria Harry Potter), Martha Plimpton (Twój na zawsze, Dorastająca nadzieja), Reed Birney (House of Cards) i Ann Dowd (Opowieści podręcznej). 


Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
 

Premiera filmu Odkupienie: 24 grudnia 2021.


PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
 

O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


BILETY:

24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)


O FILMIE:
 
ODKUPIENIE | MASS
(Fran Kranz) US 2021, 110’

Dwa małżeństwa spotykają się pewnego dnia w przykościelnej sali konferencyjnej. Nie od początku wiadomo, jaki jest cel spotkania. Kurtuazyjna rozmowa przybiera coraz bardziej dramatyczny ton, emocje sięgają zenitu, a uczestnicy próbują na własny sposób poradzić sobie z tym, co zaszło, i znaleźć ukojenie.


Wybitne role czworga aktorów zamkniętych w ciasnej przestrzeni przywołują w pamięci Rzeź Yasminy Rezy i Romana Polańskiego, a także Kto się boi Virginii Woolf Edwarda Albeego i Mike’a Nicholsa, ale ta zdumiewająco kompletna historia debiutującego za kamerą Frana Kranza to zupełnie inne doświadczenie. Premiera filmu odbyła się na festiwalu Sundance, a dziennikarz „The Chicago Reader” porównał go do sztuk Tennessee Williamsa nazywając porywającym i niezapomnianym.

Magdalena Maksimiuk, American Film Festival


ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum