kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Powrót do tamtych dni

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #258:
POWRÓT DO TAMTYCH DNI (reż. Konrad Aksinowicz)

czwartek, 16 grudnia 2021, godz. 22.15
Kino Pod Baranami


Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie w ramach studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. W czwartkowy wieczór, 16 grudnia, o godz. 22.15, zaprezentowany zostanie film Konrada Aksinowicza Powrót do tamtych dni, inspirowany osobistymi wspomnieniami reżysera. Projekcję poprzedzi wprowadzenie przygotowane przez jednego z widzów, a po seansie odbędzie się dyskusja o filmie. Bilety dla studentów tylko 12 zł!


Powrót do tamtych dni rozgrywa się na początku lat dziewięćdziesiątych, na jednym z wrocławskich osiedli. Przewodnikiem po filmowym świecie jest czternastoletni Tomek - dojrzewający chłopiec, wychowujący się bez przebywającego na emigracji ojca. Nagły powrót rodzica z zagranicy wywołuje radość, ale przypomina też o dawnych problemach.


Powrót do tamtych dni to nominowana do Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni poruszająca historia o rodzinie i dorastaniu raz o traumie współuzależnienia. W filmie wystąpili m.in.: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar.


Powrót do tamtych dni inspirowany jest wspomnieniami samego reżysera, Konrada Aksinowicza, który w swoich wypowiedziach podkreśla znaczenie filmu dla siebie oraz innych DDA - Dorosłych Dzieci Alkoholików:


Myślę, że ten film będzie ważny dla osób, które przeżyły podobne doświadczenia jak ja. To dobry moment, by im pokazać, że nie są w tym sami. Z kolei tym, którzy mieszkają z osobami DDA, a nie potrafiły rozpoznać pewnych zachowań, może udzieli on odpowiedzi na kilka pytań. Chciałbym, żeby osoby współuzależnione zdały sobie sprawę, że mogą coś zmienić, powiedzieć stop, a nawet odejść. Alkoholik, z uwagi na chorobę, często nie może nic zrobić, ale inni już tak. Myślę, że Powrót do tamtych dni może być początkiem terapii dla osób, które w ogóle boją się tego słowa.

 

Studencki Nocny Klub Filmowy to cykl stworzony specjalnie z myślą o poszukujących niezwykłych filmowych wrażeń studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji w studenckim gronie.


Po seansie na uczestników spotkania czeka darmowy drink w Klubie Betel (Pl. Szczepański 3).

 

Posłuchaj reportażu UJOT FM o inauguracyjnym spotkaniu SNKF:


BILETY: 12 zł

 

O FILMIE:

POWRÓT DO TAMTYCH DNI | POWRÓT DO TAMTYCH DNI
(Konrad Aksinowicz) Pl 2021, 104'

Jest początek lat dziewięćdziesiątych. Czternastoletni Tomek wraz z matką (Weronika Książkiewicz) mieszka na jednym z wrocławskich osiedli. Podobnie jak wielu rówieśników, chłopiec wychowuje się bez ojca, który wyemigrował do USA. Pewnego dnia jednak Alek (Maciej Stuhr) nieoczekiwanie staje w progu rodzinnego mieszkania. Wraz z nim w życiu Tomka pojawiają się: kolorowy telewizor, klocki Lego, buty Nike i wymarzony magnetowid. Szczęście Malinowskich nie trwa jednak długo, bo wraz z powrotem Alka odżywają dawne problemy. 
 

Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

ZWIASTUN:
PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   

Bookmark and Share

archiwum