kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich: Tętno

Kinematograf w Pałacu Potockich:
TĘTNO (reż. Gerard Zalewski)

wtorek, 14 grudnia 2021, godz. 20.00
Pałac Potockich
Rynek Główny 20

 

 

We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na ostatni pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. 14 grudnia, w kamienicy przy Rynku Głównym 20, zaprezentowany zostanie film Tętno - wyreżyserowana przez Gerarda Zalewskiego adaptacja niezwykle osobistej powieści Opowieści dla przyjaciela Haliny Poświatowskiej. Projekcję - z ekranu - zapowie Kalina Błażejowska, autorka książki Uparte serca. Biografia Poświatowskiej.  


Od czerwca, mieszczący się przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich był miejscem unikatowych seansów filmowych z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. Organizatorem pokazów było Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kino Pod Baranami, a w programie znalazły się filmy związane z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.


Cykl pokazów dobiega już końca: 14 grudnia o godzinie 20.00, odbędzie się ostatni z zaplanowanych seansów. W jednej z sal Pałacu Potockich zostanie zaprezentowany film Tętno Gerarda Zalewskiego, zrealizowany na podstawie książki Opowieści dla przyjaciela Haliny Poświatowskiej.


Tętno to poruszająca historia o wielkiej młodzieńczej miłości oraz ogromnym smutku. Dwoje ludzi: poetka Halina Poświatowska (w tej roli Ewa Jendrzejewska) i student Łódzkiej Szkoły Filmowej Adolf Poświatowski (Krzysztof Globisz) spotykają się w sanatorium. Oboje są poważnie chorzy na serce, jednak na przekór wszystkiemu i wszystkim połączy ich wielkie uczucie.


Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które z ekranu wygłosi Kalina Błażejowska - reporterka i publicystka związana z Tygodnikiem Powszechnym, absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa. W 2014 roku wydała biografię Haliny Poświatowskiej Uparte serce, nominowaną do Nagrody Literackiej Gryfia.

 

 

Pokaz odbędzie się w sali Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.

 

BILETY: 10 zł
Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami i online (kinopodbaranami.pl).


O FILMIE:

TĘTNO
(Gerard Zalewski) Polska 1985, 69’
 
Scenariusz filmu powstał na podstawie Opowieści dla przyjaciela Haliny Poświatowskiej - historii jej miłości i małżeństwa z Adolfem Poświatowskim, malarzem, studentem szkoły filmowej. Historię tej wzruszającej miłości przeniósł na ekran Gerard Zalewski, który osobiście znał poetkę i jej męża. Przyjaźnił się z Adolfem Poświatowskim, razem studiowali w szkole filmowej, mieszkali pod jednym dachem. W roli Haliny wystąpiła Ewa Jendrzejewska - wówczas studentka trzeciego roku szkoły teatralnej w Krakowie.


Spotkali się w sanatorium w Nałęczowie - oboje chorowali na serce. Bardzo szybko zrodziło się między nimi uczucie. Szybko też powzięli decyzje o ślubie. Mimo sprzeciwów lekarzy i rodziców wkrótce byli małżeństwem. W dwa lata później 21-letnia Halina Poświatowska była już wdową.

 


ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum