kpb

Dzień Kina Polskiego

DZIEŃ KINA POLSKIEGO
czwartek, 11 listopada 2021
Kino Pod Baranami & E-Kino Pod Baranami

 

||  POLISH CINEMA DAY
Thursday, November 11th, 2021
Kino Pod Baranami


(for English version click HERE)

 

 

11 listopada kina studyjne w całej Polsce świętują Dzień Kina Polskiego. Ich repertuar zdominują znakomite rodzime filmy. Z tej okazji w programowanej przez nasze kino sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przedpremierowo pojawi się filmowy portret zjawiskowej Kaliny Jędrusik - Bo we mnie jest seks. Na ekranach Kina będzie też można zobaczyć nagrodzony główną nagrodą na festiwalu w Gdyni film Wszystkie nasze strachy. A na platformie
e-kinopodbaranami.pl czekać będzie polska kolekcja.


Dzień Kina Polskiego to ogólnopolska akcja polskich kin studyjnych, które 11 listopada stawiają rodzime kino w centrum uwagi. Proponując szeroki wybór produkcji ze znakiem “made in Poland”, przypominają o wysokiej jakości polskiego kina, które cieszy się coraz większym uznaniem na światowych festiwalach.


W świętowanie Dnia Kina Polskiego włącza się również nasze kino. Z tej okazji zapraszamy na przedpremierowy pokaz biograficznego filmu Katarzyny Klimkiewicz Bo we mnie jest seks, skupionego na ikonie kina lat 60., aktorce, piosenkarce i skandalistce Kalinie Jędrusik. W słynną gwiazdę wcieliła się Maria Dębska - znana z filmów Zabawa, zabawa i Czarny Mercedes - która za swoją rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Gdyni. Pokaz odbędzie się o godz. 16.45 w sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.


Tego dnia w Kinie Pod Baranami będzie też można zobaczyć filmy nagrodzone na festiwalu w Gdyni - niezwykle aktualne Wszystkie nasze strachy Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta (Złote Lwy) oraz ciepłe i dowcipne Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka (nagroda za reżyserię). Na ekranach kina wciąż obecna jest też brawurowa komedia Teściowie Kuby Michalczuka oraz skandalizujące Wesele Wojciecha Smarzowskiego.


Wszystkie polskie filmy obecne tego dnia w repertuarze Kina Pod Baranami prezentowane są z angielskimi napisami.


Zapraszamy również na naszą platformę online na www.e-kinopodbaranami.pl, gdzie dostępna jest kolekcja Po polsku, zawierająca ponad dwadzieścia polskich filmów, takich jak Ostatni komers, Plan B, Serce miłości, Sztuka kochania czy xABo: Ksiądz Boniecki.


Promocja dla subskrybentów newslettera Kina Pod Baranami! 11 listopada - tylko dla Abonentów newslettera - wybrany film z kolekcji Po polsku dostępny będzie w specjalnej cenie 11 zł.


ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER


PROGRAM:


czwartek, 11 listopada (sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki)
16.45 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
BO WE MNIE JEST SEKS | AUTUMN GIRL
(Katarzyna Klimkiewicz) PL 2021, 105
Film prezentowany z angielskimi napisami.


Harmonogram pozostałych pokazów dostępny jest: TUTAJ


O FILMACH:

BO WE MNIE JEST SEKS | AUTUMN GIRL
(Katarzyna Klimkiewicz) PL 2021, 105

Złote Lwy 2021 - wygrana: Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca (Maria Dębska)
Złote Lwy 2021 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Katarzyna Klimkiewicz)
MFF Nowe Horyzonty 2021 - nominacja: OPPO Pokazy galowe - Udział w sekcji (Katarzyna Klimkiewicz)


Warszawa, lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina Jędrusik (Maria Dębska) – zjawiskowa aktorka i piosenkarka, która wnosi koloryt do bezbarwnej rzeczywistości. Kusi wdziękiem i seksapilem. Elektryzuje panów i oburza panie.


Kalina  nie chce się wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym przedstawicielom władzy. Liczne skandale, życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem (Leszek Lichota) i Luckiem (Krzysztof Zalewski), kontrowersyjne wypowiedzi i epatujące seksapilem stroje sprawiają, że Kalina zyskuje także miano naczelnej skandalistki PRL. A przecież największy skandal z jej udziałem dopiero się zacznie… Bo we mnie jest seks to ważny fragment z życia Kaliny Jędrusik, o której śmiało można powiedzieć, że jest największą ikoną polskiej popkultury. To historia wzlotów i upadków jej zawrotnej kariery. Wydarzeniom z życia Jędrusik towarzyszy atmosfera szalonej zabawy środowiska ówczesnej śmietanki towarzyskiej.


Na ekranie zobaczymy także inne barwne postaci polskiej kultury: Kazimierza Kutza (Borys Szyc), Tadeusza Konwickiego (Paweł Tomaszewski) czy twórców Kabaretu Starszych Panów – Jeremiego Przyborę (Rafał Rutkowski) i Jerzego Wasowskiego (Dariusz Basiński).


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE | MY WONDERFUL LIFE
(Łukasz Grzegorzek) PL 2021, 100’

FPFF w Gdyni 2021: Złote Lwy (Najlepszy reżyser: Łukasz Grzegorzek), Udział w konkursie głównym
Mastercard Off Camera 2021: Konkurs Polskich Filmów Fabularnych - Najlepsza rola żeńska (Agata Buzek), Najlepsza rola męska (Jacek Braciak)


Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – Joanna – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". To historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

TEŚCIOWIE | IN-LAWS
(Kuba Michalczuk) PL 2021, 82’

Czy wesele po odwołanym ślubie to przepis na katastrofę? Owszem. I to jaką! Dwie rodziny różni wszystko – pochodzenie, status, zawartość portfela, gust.


Rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Co z weselem? Czy witać gości? Grać muzykę? Polewać wódkę? Kto pokroi tort? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba… A tymczasem, wesele rozkręca się w szaloną imprezę. I nikomu nie przeszkadza brak młodej pary.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

WESELE | THE WEDDING DAY
(Wojciech Smarzowski) PL 2021, 135’

Wesele Anno Domini 2021. Gromada podchmielonych gości szaleje na parkiecie w rytm disco polo, druhny zacięcie rywalizują ze sobą w konkursach, ktoś nagrywa wideo życzenia dla młodej pary. Wesele jakich wiele, jednak pod pozorem dobrej zabawy kryje się gorzka prawda o nas. Panna młoda w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), zdecydowana na emigrację, z rosnącym niepokojem obserwuje wybryki męża. Jej ojciec, lokalny biznesmen Rysiek (Robert Więckiewicz), tej nocy też ma więcej zmartwień niż tylko zamieszanie wokół ślubu córki. Interes życia wisi na włosku, a w tle są nie tylko wielkie pieniądze, ale także szczęście jego najbliższych. Sytuacja zaognia się również za sprawą zaproszonych na uroczystość gości, a wszystko to obserwuje senior rodu Antoni Wilk (Ryszard Ronczewski), do którego wracają wspomnienia dramatycznych wydarzeń sprzed lat, kiedy poznał miłość swojego życia. Z każdą minutą rosną emocje i odżywają najgłębsze uczucia, historie burzliwych miłości dawnych i nowych kochanków przenikają się nawzajem. Stopniowo zatraca się granica między tym co kiedyś, a tym co teraz. Na jaw wychodzą tajemnice przeszłości, nakręcające spiralę zła, z której nie ma ucieczki. Mało komu udaje się zobaczyć coś więcej poza "swoimi własnymi" prawdami. A jeśli już się uda, to najczęściej w ukryciu – w obawie i strachu przed konsekwencjami i zdemaskowaniem. Świt zastanie bohaterów w różnej kondycji, stanie emocjonalnym i z różnym bagażem doświadczeń. Pewne jest tylko jedno – z tym weselnym kacem każdy będzie musiał poradzić sobie sam.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

WSZYSTKIE NASZE STRACHY | FEARS
(Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt) PL 2021, 94’

Złote Lwy 2021 - wygrana: Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda), Nagroda Dziennikarzy (Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda), Nagroda Jury Młodzieżowego (Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda),  Najlepsze zdjęcia (Łukasz Gutt), Najlepszy film (Katarzyna Sarnowska, Kuba Kosma, Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda)


Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.


W roli głównej wystąpił Dawid Ogrodnik – gwiazda hitów Ostatnia Rodzina, Jesteś Bogiem i Chce się żyć, dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie partnerują mu wybitne osobowości polskiej kinematografii, w tym: Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek oraz gwiazda głośnego filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy - Piotr Trojan.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

 

 

 

PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum