kpb

Ludzie, miejsca, wydarzenia - Małopolska jakiej nie znacie

LUDZIE, MIEJSCA, WYDARZENIA - Małopolska jakiej nie znacie
Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej 
16 listopada - 14 grudnia 2021
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

16 listopada w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki ruszyła Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej, czyli przegląd filmów dokumentalnych, ukazujących ludzi, historie i ważne wydarzenia naszego regionu. Zgromadzone w programie dokumenty są okazją do poznania dorobku regionalnych filmowców oraz refleksji nad lokalnymi dziejami. Przegląd potrwa do 14 grudnia 2021 i obejmuje łącznie pięć pokazów filmowych, które każdorazowo poprzedzi wprowadzenie filmoznawcy.


Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej stanowi podsumowanie wieloletniego programu  dotacji dla twórców chcących wyprodukować filmy ukazujące szczególnie istotne tematy dla dziedzictwa kulturowego Małopolan. Zrealizowane w ramach inicjatywy dokumenty snują opowieści o ludziach, którzy oddali swe serce Małopolsce, odkrywają lokalne tajemnice i przypominają istotne epizody z historii tego wyjątkowego regionu na południu Polski.


Począwszy od połowy listopada zapraszamy do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na cykl pięciu pokazów, w ramach których zaprezentowane zostaną wybrane filmy zrealizowane w ramach projektu. Aż trzy spotkania (Teatralia - dziedzictwo, Teatralia - ludzie, Teatralia - miejsca) zostaną poświęcone zagadnieniom z obszaru teatru: istotnym miejscom takim jak Teatr im. Juliusza Słowackiego (Strójcie mi, strójcie, narodową scenę...) czy Piwnica Pod Baranami (Chłopaki z piwnicy) oraz wyjątkowym osobom kształtującym krakowskie życie kulturalne (Ania. Rzecz o Annie Dymnej).

 
My dla innych to dwa pokazy skupione na wrażliwości Małopolan oraz ich gotowości do niesienia pomocy innym. Ujawniają się one zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu (Trzymaj serce przed złamaniem), jak i w chęci niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego (Ciężarówki nadziei).


Wprowadzenie do filmów wygłoszą: Kamil Kalbarczyk - filmoznawca i doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor w czasopiśmie Ekrany, a także Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni, edukatorka filmowa i koordynatorka programów edukacyjnych w Kinie Pod Baranami.


Pokazy będą odbywać się we wtorki, wczesnym popołudniem (około godz. 13.00).


Dokładna godzina rozpoczęcia każdego z seansów pojawiać się będzie co tydzień na naszej stronie.


Program Filmoteka Małopolska, wspierający produkcje filmowe związane z Małopolską, realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego.


PROGRAM:
sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12)
 

wtorek, 16 listopada
TEATRALIA - DZIEDZICTWO - zestaw filmów (łączny czas trwania: 115’)
STRÓJCIE MI, STRÓJCIE NARODOWĄ SCENĘ…
(Maria Guzy) PL 2018, 78’
GDZIE JEST WYSPIAŃSKI?
(Krzysztof Glondys) PL 2017, 37’ 

wtorek, 23 listopada
TEATRALIA – LUDZIE - zestaw filmów (łączny czas trwania: 85’)
ANIA. RZECZ O ANNIE DYMNEJ
(Marta Węgiel) PL 2017, 43’
PLEWIŃSKI SPOJRZENIA
(Paulina Ibek, Katarzyna Kotula, Maciej Dźwigaj) PL 2017, 42’

wtorek, 30 listopada
TEATRALIA – MIEJSCA - zestaw filmów (łączny czas trwania: 112’)
ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA
(Paulina Ibek) PL 2018, 54’
CHŁOPAKI Z PIWNICY
(Maria Guzy) PL 2019, 58’

wtorek, 7 grudnia
MY DLA INNYCH cz. I - zestaw filmów (łączny czas trwania: 102’)
CIĘŻARÓWKI NADZIEI
(Piotr Augustynek) PL 2015, 35’
DOM JAK NARKOTYK
(Monika Meleń) PL 2018, 25’
TRZYMAJ SERCE PRZED ZŁAMANIEM
(Wojciech Szumowski) PL 2019, 47’

wtorek, 14 grudnia
MY DLA INNYCH - cz. II - zestaw filmów (łączny czas trwania: 51’)
WYJŚCIE
(Michał Król, ks. Roman Sikoń) PL 2019, 51’


BILETY: 10 zł


O FILMACH:
 
TEATRALIA - DZIEDZICTWO (16 listopada 2021)


Dziedzictwo teatru jest zarazem dziedzictwem społeczności, narodów, cywilizacji. Powracanie i pielęgnowanie tego dziedzictwa to zadanie dla wszystkich pokoleń. Teatralia - dziedzictwo ukazują fenomen Stanisława Wyspiańskiego i jego monumentalnej schedy interpretowanej współcześnie, a także miejsce, w którym ta interpretacja nabiera szczególnego kształt – w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.


STRÓJCIE MI, STRÓJCIE NARODOWĄ SCENĘ…
(Maria Guzy) PL 2018, 78’

Świątynia sztuki, dom, zwykły zakład pracy, a może miejsce pierwszej na ziemiach polskich projekcji filmowej… Tak gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego jest określany przez tych, których drogi zawiodły do tego miejsca. Twórcy niezwykle kunsztownie ukazują nie tylko historię jednej z najważniejszych teatralnych scen, ale również pokazują jak współcześnie funkcjonuje – niczym niezależny organizm i jednocześnie przestrzeń otwarta na każdego.


GDZIE JEST WYSPIAŃSKI?
(Krzysztof Glondys) PL 2017, 37’ 
 
Film jest swoistym studium dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Swoistym, bo mimo że ukazuje jego klasyczny dorobek, to widz śledzi historię wieszcza przez pryzmat  współczesnych interpretacji jego dziedzictwa. Dziedzictwa wyrażonego w projektach artystycznych, jak i wypowiedziach wybitnych ludzi sztuki. Scheda artysty przedstawiona jest równolegle z pracami nad projektami interdyscyplinarnymi, które były przygotowane na obchody Roku Wyspiańskiego.

 

 

TEATRALIA – LUDZIE (23 listopada 2021)


Teatr nie może istnieć bez ludzi. Nie może istnieć bez widowni i aktorów. Ci ostatni nie muszą być cenieni, lubiani, akceptowani. Muszą być jedynie widzialni. W Teatralia - ludzie prezentujemy państwu filmy, w których wspomniana aktorska widzialność zostaje utrwalona, a także przenika do innych sfer życia, dowodząc, że sztukę można utrwalić, ale nie odseparować od naszej codzienności.

 

ANIA. RZECZ O ANNIE DYMNEJ
(Marta Węgiel) PL 2017, 43’

Jedna z najwybitniejszych, współczesnych aktorek filmowych i teatralnych, ceniona przez miłośników sztuki wysokiej oraz przez amatorów filmów rozrywkowych. Także autorytet oraz przewodniczka życiowa dla wielu. Anna Dymna całe życie związała ze sztuką. Widownia kinowa i teatralna dorastała i dojrzewała wraz z jej rosnącym kunsztem aktorskim. Z czasem przez swoją działalność filantropijną i oddanie osobom z dysfunkcjami, stała się również gwiazdą teatru życia codziennych zmagań ze słabościami.


PLEWIŃSKI SPOJRZENIA
(Paulina Ibek, Katarzyna Kotula, Maciej Dźwigaj) PL 2017, 42’

Filmowy portret Wojciecha Plewińskiego. Jednego z najsłynniejszych krakowskich fotografików. Jego dorobek jest niezwykle bogaty, wszechstronny i wciąż odkrywany. Status społeczny i rozpoznawalność zyskał przede wszystkim jako fotograf kobiecych portretów publikowanych przez lata na okładkach „Przekroju”, czyli tak zwanych „kociaków”, ale również jako portrecista artystów teatralnych. Sama Anna Dymna powiedziała, że „dzięki Wojtkowi ma zatrzymaną młodość”.

 

 

TEATRALIA – MIEJSCA (30 listopada 2021)


Sztuka może być uprawiana wszędzie. By sztuka istniała, musi być artysta i widz, który byłby jego odbiorcą. Reszta, do których jest dodatkiem. Są jednak miejsca o szczególnym znaczeniu, do których ludzie ściągają i oswajają je, sprawiając, że ten sam koncert, występ, performance zyskuje właściwe znaczenie, właśnie ze względu na miejsce. Teatralia - miejsca to zestaw dwóch filmów ukazujących fenomen takiej świątyni sztuki, jakim jest Piwnica pod Baranami.

 

ŚLADY MOJEGO ISTNIENIA
(Paulina Ibek) PL 2018, 54’

Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem 2019: Grand Prix

Anna Szłapak, zwana Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami, to postać wyjątkowa. Całe swoje życie związała z Krakowem, nie tylko artystyczne, osobiste, ale też naukowe, bowiem jako etnografka i kustoszka Muzeum Historycznego w Krakowie odkrywała tajemnice tego miejsca. Film jest zapisem jej dorobku artystycznego, występów wokalnych, wywiadów. Jest też słowami innych artystów, dowodem jak wielki wpływ miał Biały Anioł na innych, także na nich samych.


CHŁOPAKI Z PIWNICY
(Maria Guzy) PL 2019, 58’
 
Miejsce legendarne, prestiżowe, zmieniające postrzeganie sztuki, a także wyzwalające miłość do niej. Film Marii Guzy to kompleksowa i opowiedziana z lekkością oraz swadą historia miejsca, które – nie będzie to stwierdzenie na wyrost – odmieniło oblicze polskiej kultury, sceny teatralnej i muzycznej.

 

 

MY DLA INNYCH cz. I (7 grudnia 2021)

Różne oblicza oddania, poświęcenia i wrażliwości, są tematem niniejszego zestawu filmów. Bohaterowie tych opowieści nie są postaciami heroicznymi, ale ludźmi, którzy dostrzegli potrzebę działania w pewnym momencie i w pewnej konkretnej sprawie. Bez rozgłosu i z pasją oddają się w całości niesieniu pomocy innym.


CIĘŻARÓWKI NADZIEI
(Piotr Augustynek) PL 2015, 35’

Historia mniej znanych działań humanitarnych na terenie Polski w czasie stanu wojennego, kiedy to nawiązała się niezwykła relacja między polskimi i francuskimi działaczami zrzeszonymi w ramach Stowarzyszenia „Equilibre”. Grupa ludzi różnych kulturowo, językowo i politycznie, znalazła wspólny cel w niesieniu pomocy ponad granicami zantagonizowanych systemów. Ciężarówki przewoziły nie tylko środki humanitarne, ale również cementowały więzi ludzi dobrej woli, którzy niosą pomoc do dzisiaj tam, gdzie jest potrzebna.


DOM JAK NARKOTYK
(Monika Meleń) PL 2018, 25’

Na południe od potężnych zakładów Kombinatu, pośród zieleni i ciszy stoi urokliwy pałac. Jest on całym światem i miejscem cudów. Dziedzictwo Marka Kotańskiego jest wciąż żywe i rozwijane, czego dowodzi działalność MONAR w pałacowym kompleksie w Pleszowie w Nowej Hucie. W tym domu niesiona jest pomoc narkomanom, bezdomnym i innym osobom, które poza nim nie mogły znaleźć odpowiedniej pomocy. Nie wszyscy wierzą w pokonanie swoich słabości, ale nawet tę beznadzieję łatwiej znieść w domu na uboczu.


TRZYMAJ SERCE PRZED ZŁAMANIEM
(Wojciech Szumowski) PL 2019, 47’

Troska o pamięć tych, którzy odeszli jest równie istotna, co troska o dobro tych, z którymi wciąż obcujemy. Historia masakry ludności w podkrakowskiej Bochni i niedawne prace dokumentujące ten fakt pokazują, że często przyjmując światową perspektywę, nie dostrzegamy dramatów w naszym sąsiedztwie. Film Wojciecha Szumowskiego nie jest o przeszłości, ale o współczesnych ludziach, którzy ratując pamięć ofiar, kształtują naszą współczesną wrażliwość i poczucie godności.

 

 

MY DLA INNYCH - cz. II (14 grudnia 2021)


WYJŚCIE
(Michał Król, ks. Roman Sikoń) PL 2019, 51’

Teatr „Exit” istnieje od 2016 roku i prowadzony jest przez Macieja Sikorowskiego. Jest to wyjątkowy teatr, skupiający twórców szczególnych. Podopieczni Macieja Sikorowskiego realizując się artystycznie, muszą jednocześnie zmagać się z dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi w warunkach społecznych, które wciąż osobom z niepełnosprawnościami pozostają niesprzyjające. Dla bohaterów nie ma to jednak znaczenia w dążeniu do celu – realizacji spektaklu. Kamera cały czas im towarzyszy, pokazując ich na scenie i poza nią, dowodząc ich determinacji i potrzeby artystycznego wyrażania się.

  

 


ORGANIZATOR:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu


PARTNER:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie


PARTNER TEATRU:
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum