kpb

SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina: Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
KURIER FRANCUSKI Z LIBERTY, KANSAS EVENING SUN
(reż. Wes Anderson)

sobota, 20 listopada 2021, godz. 11.00
Kino Pod Baranami

 

 

20 listopada, zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych na kolejny pokaz w ramach cyklu Spotkań Młodych Amatorów Kina - dyskusyjnego klubu filmowego dla młodzieży. Tym razem na ekranie pojawi się najnowszy film czołowego ekscentryka współczesnego kina, Wesa Andersona: Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun. Pokaz tradycyjnie poprzedzi prelekcja przygotowana przez jednego z widzów, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla uczniów: 12 zł.


Uczestnicy październikowego SMAKu zmierzyli się z majestatyczną Diuną - adaptacją kultowej powieści Franka Herberta, zrealizowaną przez Denisa Villeneuve’a. Młodzi widzowie przyglądali jej się bardzo wnikliwie, a swoimi wrażeniami podzielili się podczas długiej dyskusji, w której nie brakowało krytycznych głosów. Czy najnowszy obraz Wesa Andersona będzie równie inspirujący? Okaże się już 20 listopada, kiedy to w ramach kolejnego Spotkania Młodych Amatorów Kina licealiści zobaczą prezentowany na Festiwalu w Cannes film Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun.


W swoim najnowszym dziele Wes Anderson (Grand Budapest Hotel, Wyspa psów, Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom) składa hołd drukowanym mediom, na czele z kultowym czasopismem The New Yorker. Tytułowy Kurier Francuski to fikcyjny magazynowy dodatek poświęcony życiu intelektualnemu i kulturalnemu Francji, wydawany u schyłku lat 60. przez galerię genialnych amerykańskich emigrantów w miasteczku Ennui-Sur-Blasé na południu Francji.


W filmowej redakcji aż roi się od oryginalnych osobistości, a w dziele Wesa Andersona -  od wielkich gwiazd! Na ekranie pojawią się m.in.: Tilda Swinton, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Jeffrey Wright i Bill Murray.
 

Gospodynią spotkania wokół Kuriera Francuskiego… będzie Zofia Betlej - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.


SMAK to dyskusyjny klub filmowy, w którym kochający kino uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - dyskutować o tym, co zobaczyli. Każdemu filmowi towarzyszy wprowadzenie przygotowane przez jednego z uczestników, a całe wydarzenie wieńczy rozmowa na temat obejrzanego filmu.


UWAGA - ZMIANA GODZINY!
Od listopada Spotkania Młodych Amatorów Kina rozpoczynać się będą o godzinie 11.00.

 

Bilety dla uczniów: 12 zł

 


ZIELONA KARTA UCZNIA
 
Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami przysługuje 1 stempel na Zielonej Karcie Ucznia (do odebrania w kasie Kina). Pięć stempli to jedna darmowa wejściówka na wybrany film. Karta jest ważna razem z aktualną legitymacją szkolną.
 

O FILMIE:

KURIER FRANCUSKI Z LIBERTY, KANSAS EVENING SUN
| THE FRENCH DISPATCH
(Wes Anderson) DE/US 2021, 108'

MFF w Cannes - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Wes Anderson), Oficjalna selekcja Festiwalu - Program (Wes Anderson)


Wes Anderson składa hołd drukowanym mediom, zwłaszcza czasopismu „The New Yorker” z jego legendarną listą autorów, wielkomiejską finezją i spektakularnym typograficznym layoutem. Tytułowy Kurier Francuski to fikcyjny magazynowy dodatek poświęcony życiu intelektualnemu i kulturalnemu Francji, wydawany u schyłku lat 60. przez galerię genialnych amerykańskich emigrantów w miasteczku Ennui-Sur-Blasé na południu Francji. Tilda Swinton gra tu krytyczkę sztuki JKL Berensen. Natomiast Frances McDormand to Lucinda Krementz, pisarka relacjonująca burzliwą rewolucję studencką, która wdaje się w romans z jej młodym przywódcą Zeffirellim (Timothée Chalamet). Z kolei Jeffrey Wright występuje jako krytyk sztuki, a Bill Murray to redaktor naczelny. Jest tu wszystko, czym rozkochał nas w sobie autor Rushmore i Genialnego klanu: zabójczo precyzyjnie skomponowane kadry, fantazyjność na poziomie wybitnych malarzy abstrakcjonistów, kapitalne role. Ale jest też coś więcej – ważne przesłanie! Anderson pokazuje, że opowiadanie historii to jedyny skuteczny sposób na zrozumienie chaotycznego świata.
Opis festiwalowy, American Film Festival

 

ZWIASTUN:

 

 

PARTNERZY:

 

Bookmark and Share

archiwum