kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich: Spis cudzołożnic

Kinematograf w Pałacu Potockich:
SPIS CUDZOŁOŻNIC (reż. Jerzy Stuhr)

wtorek, 19 października 2021, godz. 21.30
Pałac Potockich
Rynek Główny 20


Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. 19 października w kamienicy przy Rynku Głównym 20 zaprezentowany zostanie Spis cudzołożnic - osadzona wśród krakowskich zabytków komediowa historia intelektualisty, oparta na powieści Jerzego Pilcha. Projekcję poprzedzi prelekcja Anny Taszyckiej.
 

Mieszczący się przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich stał się miejscem unikatowych seansów filmowych z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. Pokazy organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kino Pod Baranami, a w programie znalazły się filmy związane z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.


19 października o godz. 21.30 w zabytkowych wnętrzach Pałacu odbędzie się piąty pokaz cyklu - projekcja wyreżyserowanej przez Jerzego Stuhra komedii Spis cudzołożnic, zrealizowanej na podstawie powieści Jerzego Pilcha.


W Spisie cudzołożnic Jerzy Stuhr występuje w potrójnej roli: reżysera, scenarzysty i odtwórcy postaci Gustawa - polonisty z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zostaje poproszony o oprowadzenie po Krakowie zagranicznego gościa. Wycieczka staje się dla głównego bohatera punktem wyjścia do rozważań na temat własnej przeszłości. Spis cudzołożnic to nostalgiczny, osobisty i groteskowy portret polskiego inteligenta lat dziewięćdziesiątych.


Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które wygłosi Anna Taszycka – filmoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, publicystka. Zajmuje się sztuką współczesną, edukacją audiowizualną i badaniami nad kulturową różnicą płci. Publikuje w czasopismach (m.in. Kwartalniku Filmowym, Kulturze Popularnej, Ha!arcie, MOCAK Forum), jej teksty ukazały się też w antologiach (m.in. Ciało i seksualność w kinie polskim, Encyklopedia kina, Encyklopedia gender).


Pokaz odbędzie się w sali Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.

 
BILETY: 10 zł
Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami i online (kinopodbaranami.pl).

 
O FILMIE:

SPIS CUDZOŁOŻNIC
(Jerzy Stuhr) PL 1995, 64’

FPFF w Gdyni 1994: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda za rolę kobiecą (Stanisława Celińska), Nagroda za dialogi, Nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmu i Telewizji


Groteskowa, intelektualno-obyczajowa komedia oparta na prozie Jerzego Pilcha, zrealizowana przez Jerzego Stuhra. Przewrotny portret polskiego inteligenta lat dziewięćdziesiątych, który stara się zapewnić gościowi z zagranicy pełen doznań i wrażeń wieczór w Krakowie.


Gustaw (Jerzy Stuhr) pracuje naukowo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest polonistą. Pewnego razu otrzymuje od dziekana zadanie oprowadzenia po mieście szwedzkiego humanisty. Ku zdziwieniu Gustawa, przybysza nie interesują miejscowe zabytki. Chętnie natomiast zabawiłby się w damskim towarzystwie. Bohater postanawia za wszelką cenę spełnić życzenie Szweda.


 
ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum