kpb

OSCAR® NOMINATED SHORTS 2021 - nominowane do Oscara® krótkie metraże

OSCAR® NOMINATED SHORTS 2021
nominowane do Oscara® krótkie metraże
25 maja 2021
Kino Pod Baranami

 

Zapraszamy na pokazy filmów krótkometrażowych, które podczas kwietniowej gali rywalizowały o statuetkę Oscara®. W programie dziesięć tytułów nominowanych w kategoriach: “Najlepszy krótkometrażowy film fabularny” i “Najlepszy krótkometrażowy film animowany” oraz trzy dodatkowe, nienominowane produkcje, przypominające o niezwykłej różnorodności krótkich form filmowych.


Oscary to wciąż jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Przyznająca je Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nie zapomina o krótkich formach filmowych, które także rywalizują o złote statuetki. Pokaz
Oscar® Nominated Shorts to doskonała okazja na zapoznanie się z nominowanymi w tym roku tytułami.


W tym roku listę nominowanych zdecydowanie zdominowały produkcje z USA, choć nie zabrakło też tytułów z innych zakątków świata, m.in. Izraela, Francji, Islandii, Korei Południowej i Palestyny. Bohaterowie filmów, prezentowanych w ramach
Oscar® Nominated Shorts, spotykają niezwykłych ludzi (Feeling Through), odnajdują ukojenie w listach (The Letter Room) oraz wyruszają na trudne poszukiwania idealnego prezentu (The Present). Niektórzy muszą zmierzyć się z ogromnymi wyzwaniami: utratą bliskiej osoby (If Anything Happens I Love You), odzyskaniem skradzionej własności (White Eye), a także… wydostaniem się z pętli czasowej (Two Distant Strangers).

 

Wszystkie pokazy odbywają się zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W salach kinowych dostępnych jest 50% miejsc, a podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW:


wtorek, 25 maja 2021

18.15 Oscar® Nominated Shorts: Animacje (97')
20.30
Oscar® Nominated Shorts: Fabuły (120’)


BILETY:

24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy/senior)
16 zł (klubowy)

 

 

O FILMACH:


OSCAR® NOMINATED SHORTS: FABUŁY

 

THE PRESENT | THE PRESENT
(Farah Nabulsi) PS 2020, 33'


W rocznicę ślubu Yusef i jego młoda córka wyruszają na Zachodni Brzeg, by kupić żonie prezent. Czy uda im się dokonać zakupu w świecie pełnym żołnierzy, ślepych dróg i punktów kontrolnych?FEELING THROUGH | FEELING THROUGH
(Doug Roland) US 2019, 19'


Film podąża za Tereekiem, nastolatkiem krążącym po ulicach Nowego Jorku, który poszukuje miejsca do spania. Chłopak spotyka Artiego - niewidomego i niesłyszącego mężczyznę, który potrzebuje pomocy w dostaniu się do autobusu.

 

TWO DISTANT STRANGERS | TWO DISTANT STRANGERS
(Travon Free, Martin Desmond Roe) US 2020, 29'
Zwycięzca w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film fabularny”


Młody czarnoskóry mężczyzna zostaje uwięziony w pętli czasowej i przeżywa wciąż od nowa swoje starcie z policjantem.

 

WHITE EYE | WHITE EYE
(Timer Shushan) IL 2019, 20'


Pełen napięcia zapis złożonej sytuacji. Mężczyzna znajduje swój skradziony rower, który należy teraz do kogoś innego. Co zrobi, by go odzyskać?THE LETTER ROOM | THE LETTER ROOM
(Elvira Lind) US 2020, 33'


Empatyczny strażnik więzienny (w jego roli Oscar Isaac), zajmujący się sprawdzaniem korespondencji, znajduje ukojenie w głęboko osobistych listach napisanych przez więźnia osadzonego w celi śmierci.


 

OSCAR® NOMINATED SHORTS: ANIMACJE


BURROW | BURROW
(Madeline Sharafian) US 2020, 6’


Burrow, młody królik wyrusza w podróż, aby wykopać norę swoich marzeń, mimo tego, że nie ma pojęcia, jak to zrobić. Zamiast ujawnić sąsiadom wątpliwości, coraz bardziej zakopuje się w swoich kłopotach.


GENIUS LOCI | GENIUS LOCI
(Adrien Merigeau) FR 2019, 16’

 
Pewnej nocy Reine, młoda samotniczka, zaczyna postrzegać miejski chaos jako poruszającą się jedność, która zaczyna ją prowadzić.

 

OPERA | OPERA
(Erick Oh) KR 2020, 9’


Projekt, który można zdefiniować jako współczesną animowaną wersję renesansowych fresków. Kierując się duchami Boscha, Michała Anioła i Botticellego, reżyser przedstawia historię ludzkości, przepełnioną pięknem i absurdami.IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU | IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU
(Michael Govier, Will McCormack) US 2020, 13’
Zwycięzca w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film animowany”


Pogrążeni w żałobie rodzice zmagają się ze stratą córki po szkolnej strzelaninie.YES-PEOPLE | JÁ-FÓLKIÐ
(Gísli Darri Halldórsson) IS 2020, 9’


Eklektyczna mieszanka ludzi stawia czoła codziennym bitwom, takim jak praca, szkoła i zmywanie naczyń. Jednocześnie łączące ich relacje zostają wystawione na próbę.


KAPAEMAHU | KAPAEMAHU
(Hinaleimoana Wong-Kalu, Joe Wilson, Dean Hamer) US 2020, 8’

Historia czterech świętych kamieni z plaży Waikiki, które kryją w sobie uzdrawiającą duchową moc. Opowieść o korzeniach i pamięci.


THE SNAIL & THE WHALE | THE SNAIL & THE WHALE
(Max Lang, Daniel Snaddon) UK/DE 2019, 27’

Mały ślimak wyrusza w niesamowitą podróż, łapiąc stopa na ogonie wieloryba. Na podstawie książki autorstwa Julii Donaldson, zilustrowanej przez Axela Schefflera.


TO: GERARD | TO: GERARD
(Taylor Meacham) US 2019, 7’

Opowiedziana z głębi serca opowieść o największym z zaklęć, o inspirowaniu innych do podążania za marzeniami… nawet jeżeli samemu nie udało się osiągnąć własnych.


Trzy ostatnie filmy nie są filmami nominowanymi do nagród Akademii.

Bookmark and Share

archiwum