kpb

Dojrzałe Kino: Nomadland (przedpremierowo!)

środa, 26 maja 2021, godz. 11.00

 

Jak dobrze jest wrócić! Po dwumiesięcznej przerwie ponownie zapraszamy do swoich sal przy Rynku Głównym na spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Jako pierwszy na ekranie zaprezentuje się Nomadland - wyróżniony trzema Oscarami poruszający portret życia w drodze, ze znakomitą Frances McDormand w roli głównej. Projekcję filmu tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Obsypany nagrodami Nomadland to historia Fern - dojrzałej kobiety granej przez fenomenalną Frances McDormand - która porzuca swoje wyludniające się, chylące ku gospodarczemu upadkowi rodzinne strony, by stać się współczesnym nomadą. Wędrowcem bez stałego adresu, przemierzającym amerykańskie bezdroża w poszukiwaniu pracy, bliskości i własnego miejsca na ziemi.


Nomadland zaciera granice między fabułą a dokumentem. Obok profesjonalnych aktorów (Frances McDormand i Davida Strathairna) na ekranie pojawia się wielu naturszczyków, często będących prawdziwymi nomadami, żyjącymi dokładnie tak, jak filmowa Fern. Nomadland został oparty na reportażu Jessiki Bruder Nomadland. W drodze za pracą, wydanym po polsku nakładem Wydawnictwa Czarne. Prawa do ekranizacji książki kupiła sama McDormand, reżyserię powierzając Chloé Zhao - urodzonej w Pekinie twórczyni takich tytułów jak Jeździec czy Pieśni braci moich, wyróżnionej podczas kwietniowej ceremonii Oscarem dla najlepszej reżyserki.


Gospodynią spotkania będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja. Podczas spotkania będzie można zdobyć książkę Jessiki Bruder.


Pokazy odbywają się z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych. Dostępnych jest 50% miejsc na każdej z sal, a podczas pobytu w kinie należy mieć zasłonięte usta oraz nos (również w trakcie seansu!) i zachowywać dystans wobec innych widzów. W kinie rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk. Między seansami sale są wietrzone i dezynfekowane.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł


O FILMIE:


NOMADLAND | NOMADLAND
(Chloé Zhao) USA/DE 2020, 107’

Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Cloe Zhao), Najlepsza aktorka (Frances McDormand)
Oscary 2021 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany, Nalepsze zdjęcia, Najlepszy montaż
Złote Globy 2021: Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser (Chloé Zhao)
MFF w Wenecji 2020: Złoty Lew - Najlepszy film, Nagroda Specjalna - Nagroda Fair Play Cinema


Po kryzysie gospodarczym i upadku zakładu pracy w Nevadzie, Fern (Frances McDormand) pakuje swoją furgonetkę i wyrusza w podróż, odkrywając życie poza konwencjonalnym społeczeństwem. Kontempluje amerykańską przyrodę, poznaje coraz to nowych ludzi i próbuje utrzymać się z dorywczych robót. Nieustannie jest w drodze.


W Nomadland, obok aktorów (Frances McDormand, David Strathairn) pojawiają się prawdziwi współcześni nomadzi: Linda May, Swankie i Bob Wells, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej wędrówki przez rozległy krajobraz amerykańskiego Zachodu.


ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

   

Bookmark and Share

archiwum