kpb

Metamorfoza ptaków - pokaz specjalny

Metamorfoza ptaków (reż. Catarina Vasconcelos)
pokaz specjalny w E-Kinie Pod Baranami
czwartek, 22 kwietnia 2021, godz. 21.00
www.e-kinopodbaranami.pl

 

 

22 kwietnia o godz. 21:00 zapraszamy na wirtualny pokaz pełnego delikatności i czułości filmu Metamorfoza ptaków Catariny Vasconcelos, wyróżnionego Grand Prix i Nagrodą Publiczności podczas 20. Festiwalu Nowe Horyzonty.


W Metamorfozie ptaków, poetyckim filmowym eseju, portugalska reżyserka Catarina Vasconcelos zagłębia się w historię swojej własnej rodziny. Nurkuje w świat pamięci i przeszłości, który rekonstruuje z listów, przedmiotów i wspomnień. Jej podróż przyjmuje formę nieoczywistego, impresyjnego strumienia świadomości, w którym pierwsze skrzypce grają nie ludzie, lecz wszystkie istoty żywe złączone w jednym kręgu międzygatunkowej przemiany.


U Catariny Vasconcelos wielka Historia (pisana nieprzypadkowo wielką literą) przeplata się z intymną perspektywą losów jednej, konkretnej rodziny. Teraźniejszość łączy się tu płynnie z przeszłością, co oddaje również forma filmu, który realizowany był zarówno na taśmie 16mm, jak i kamerą cyfrową. W Metamorfozie ptaków nie brak również refleksji na temat dziejów ojczyzny reżyserki, Portugalii, w której kryją się mroczne wydarzenia, pełne przemocy i brutalności.


BILETY: 15 zł


Film dostępny na www.e-kinopodbaranami.pl 22 kwietnia, od g. 21.00 do g. 23.59.
Po tym czasie oglądanie filmu nie będzie możliwe.
Sprzedaż biletów zostanie zamknięta o 22.00. Film należy skończyć oglądać przed północą.


Tego samego wieczoru o filmie będą dyskutować studenci i licealiści w ramach pokazów z cyklu studencki Nocny Klub Filmowy oraz Spotkania Młodych Amatorów Kina.

 


O FILMIE:

METAMORFOZA PTAKÓW | A METAMORFOSE DOS PÁSSAROS
(Catarina Vasconcelos) PT 2020, 101’

 

MFF w Berlinie 2020: Nagroda FIPRESCI
20. MFF Nowe Horyzonty 2020: Grand Prix, Nagroda Publiczności
MFF w San Sebastian 2020: Nagroda Zabaltegi-Tabakalera
MFF w Wilnie 2020: Najlepszy film


Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem Metamorfoza ptaków to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć.


Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.


PRASA O FILMIE:

Metamorfoza ptaków to film (...) o szalenie bogatej treści, który dostarcza też obrazów pozostających pod powiekami. Debiutującej w pełnym metrażu Catarinie Vasconcelos udała się sztuka niezwykła, by połączyć bardzo osobistą wypowiedź opartą na rodzinnej korespondencji i zakurzonych pamiątkach z żywym komentarzem dotyczącym społeczno-politycznych przemian w swej ojczyźnie.
Maciej Kowalczyk, Pełna Sala


W tym filmowym eseju centralną postacią nie jest (...) człowiek; ludzcy „aktorzy” są tu tylko elementem całości ożywionego świata – biosfery, której historii nie da się zamknąć i opowiedzieć do końca. (...) To kino misternie skomponowanych tableaux życia, martwych i żywych natur, przesiąknięte wilgocią zamglonych pól i pełnią dojrzałych owoców, w swojej sensualności i bogactwie faktur wykraczające poza domenę wzroku i słuchu.
Ada Minge, Kultura Liberalna


Z Metamorfozy ptaków przebija kojąca czułość, niczym z gestu, jakim matczyna dłoń chowa do puzderka dziecięcy pukiel.
Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny

 


ZWIASTUN z angielskimi napisami:

 

 

Bookmark and Share

archiwum