kpb

Zabij to i wyjedź z tego miasta - pokaz i spotkanie z reżyserem

Zabij to i wyjedź z tego miasta
 (reż. Mariusz Wilczyński)
- pokaz specjalny z udziałem reżysera
piątek, 5 marca 2021, godz. 19.30
Kino Pod Baranami


5 marca zapraszamy na specjalny pokaz filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta z udziałem reżysera, Mariusza Wilczyńskiego. To hipnotyzujące, pełne nostalgii dzieło, wyróżnione Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, stanowi efekt 14 lat pracy swojego twórcy. Po seansie filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Armata.


Zabij to i wyjedź z tego miasta to intymna podróż przez wspomnienia reżysera Mariusza Wilczyńskiego, który poświęcił filmowi aż 14 lat swojego życia. Efektem jego benedyktyńskiej pracy jest poetycka, surrealistyczna wyprawa w przeszłość do PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji ustrojowej oraz ku teraźniejszości, nawiedzanej przez tych, których już nie ma.


Film Mariusza Wilczyńskiego został wyróżniony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodą specjalną na prestiżowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. To zarówno wizualna, jak i muzyczna uczta. Charakterystycznej kresce Wilczyńskiego towarzyszy fenomenalna muzyka zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy - prywatnie przyjaciela reżysera.
 

Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli m.in.: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili...


Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem, Mariuszem Wilczyńskim, które poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy, Jerzy Armata


BILETY:

24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy
16 zł (klubowy, senior)


O FILMIE:
 
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA | KILL IT AND LEAVE THIS TOWN
(Mariusz Wilczyński) PL 2019, 88’ 


FPFF w Gdyni 2020 - Złote Lwy dla Najlepszego Filmu
Berlinale 2020: sekcja Encounters
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020: Nagroda Specjalna Jury
MFF Nowe Horyzonty 2020: Film Otwarcia

Animacja Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.


Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, Zabij to i wyjedź z tego miasta działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

Film prezentowany z angielskimi napisami.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum