kpb

Art in Cinema - Anna Niesterowicz

Pokazy sztuki wideo ART IN CINEMA w Kinie Pod Baranami od maja do października 2008!ART IN CINEMA jest eksperymentem realizowanym przez Fundację No Local. Celem Fundacji jest rozwijanie, promowanie i popularyzowanie sztuk wizualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. No Local angażuje się w działania o charakterze edukacyjnym i prospołecznym. Punktem wyjścia dla inicjatyw fundacji jest obserwacja wpływów i zależności zachodzących między współczesną sztuką a rzeczywistością. Dlatego ważne, by miejsca, w których realizowane są projekty No Local dostosowane były do specyfiki pokazywanej sztuki. Stąd pomysł, by wykorzystać kino dla wideo artu.

ART IN CINEMA wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu wideo artem w Polsce, umożliwiając publiczności regularny kontakt z tą formą sztuki. W przeciwieństwie do malarstwa, rzeźby czy instalacji łatwo dostępnych dzięki katalogom i dokumentacjom fotograficznym, możliwość dotarcia do konkretnych prac wideo jest znacznie mniejsza.

ART IN CINEMA rozpoczął się w maju 2008 roku. Zapraszamy na comiesięczne projekcje w Kinie Pod Baranami. Zaprezentowane zostaną filmy artystów polskich i zagranicznych.

Ciekawe, w jaki sposób sztuka zadziała w przestrzeni, jaką jest kino? Jak zostanie odebrana? Czy uda się rozszerzyć krąg osób zainteresowanych sztuką współczesną o miłośników filmu?

Artyści biorący udział w projekcie: Karolina Kowalska (maj), Wilhelm Sasnal (czerwiec), Anna Niesterowicz (lipiec), Ola i Dorota Buczkowskie (sierpień), Johanna Billing (wrzesień), Tomek Kozak (październik).

W środę, 30 lipca, o godz. 18.00, odbędzie się trzeci pokaz cyklu ART IN CINEMA.
Zaprezentujemy filmy Anny Niesterowicz.

Po pokazie zapraszamy na after party do klubu Miejsce, ul. Estery 1, krakowski Kazimierz!W ramach projektu ART IN CINEMA zaprezentujemy filmy z lat 1999-2006.

GIEREK (1999) to pierwszy film Anny Niesterowicz. Jego temat zaczerpnęła z własnego dzieciństwa, kiedy to Edward Gierek odwiedził przedszkole, do którego uczęszczała artystka. Posługując się metodą found-footge zmontowała ze znalezionych w archiwum materiałów dokumentujących tę wizytę, pracę wideo przedstawiającą propagandową scenę - spotkanie między pierwszym sekretarzem PZPR a Niesterowicz jako małą dziewczynką. GIEREK tak jak CIEMNOŚĆ I PLEŚŃ (2000) dotykają problemu granicy pomiędzy tym co publiczne i prywatne.

GIEREK

Tryptyk wideo z 2001 roku 07 ZGŁOŚ SIĘ został oparty na kultowym serialu czasów PRL-u, którego głównym bohaterem był porucznik Borewicz - twardziel i kobieciarz. Niesterowicz skupia się na trzech dominujących aspektach serialu - szybkich samochodach (JA W OGÓLE NIE MAM PRAWA JAZDY), seksie (BIERZE MNIE PAN?) i przemocy wobec kobiet (ZRÓB JEJ TAK JAK W KINIE) dokonując tym samym dekonstrukcji zachowań i języka serialu 07 Zgłoś się.

07 ZGŁOŚ SIĘ - ZRÓB JEJ TAK JAK W KINIE07 ZGŁOŚ SIĘ - JA W OGÓLE NIE MAM PRAWA JAZDY

Film HH (2002) zainspirowany był hip-hopem. Artystka spotykała się z grupą dziewczyn związanych z warszawską sceną hip-hopową, z pomocą której udało jej się wyabstrahować 24 gesty z języka ciała tej subkultury. Tym gestom przypisane zostały 24 znaki alfabetu. Gesty stały się tym samym wizualnymi znacznikami liter - powstał alfabet hip-hopu, którym posługują się dziewczyny opowiadając gestami i ruchami ciała o sobie, o życiu w Warszawie i o muzyce.

HH

W pracy HAŃBA (2006) artystka stworzyła pomieszczenie wypełnione propagandowymi, skrajnie prawicowymi pismami z lat dwudziestych i trzydziestych, które zestawiła z antysemickimi głosami na współczesnych forach internetowych.

Anna Niesterowicz jest artystką mieszkającą i pracującą w Warszawie. Studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 2000 roku. Była stypendystką Polish Culture Foundation (2001) i rezydentką IAAB w Bazylei (2003). Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal.

Prezentowane filmy:

GIEREK (1999)
Tryptyk wideo 07 ZGŁOŚ SIĘ (2001):
BIERZE MNIE PAN?
JA W OGÓLE NIE MAM PRAWA JAZDY
ZRÓB JEJ TAK JAK W KINIE

HH (2002)
HAŃBA (2006)


Program pokazów ART IN CINEMA:
MAJ 2008 - KAROLINA KOWALSKA

CZERWIEC 2008 - WILHELM SASNAL
LIPIEC 2008 - ANNA NIESTEROWICZ


Bilety: tylko 7 zł!

Organizator projektu:

NO LOCAL

Współpraca
:

Kino Pod Baranami


Partnerzy projektu

     
Lokal 30

Sponsorzy

LIKUS MIEJSCE BAR MIEJSCE SKLEP

Patroni medialni:

Cracow-Life.com ŚwiatObrazu.pl Independent.pl

Radio Kraków  Stopklatka.pl Obieg 
Bookmark and Share

archiwum