kpb

Złotokap - pokaz specjalny oraz transmisja spotkania z Karoliną Gruszką

Złotokap (reż. Ragnar Bragason) 
- pokaz specjalny
oraz transmisja spotkania z Karoliną Gruszką

środa, 26 sierpnia 2020, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


26 sierpnia zapraszamy na specjalny pokaz islandzko-polskiego filmu Złotokap z Karoliną Gruszką w jednej z głównych ról. Po seansie transmisja spotkania online z aktorką, w którym krakowscy widzowie będą mogli wziąć aktywny udział zadając pytania.
 

Barany. Islandzka opowieść, Biały, biały dzień, Kobieta idzie na wojnę, a teraz Złotokap. Ciesząca się uznaniem islandzka kinematografia nie daje o sobie zapomnieć i nieustannie dostarcza kolejnych dowodów swojego zaskakującego bogactwa.


Złotokap to islandzko-polska tragikomedia opowiadająca o rozmaitych zjawiskach społecznych, z wielokulturowością na czele. Mieszanie się kultur zyskuje w liczącej nieco ponad 360 tysięcy mieszkańców Islandii szczególny wymiar, ponieważ największą grupę migrantów stanowią tam Polacy (niemal 20 tysięcy osób). Film Ragnara Bragasona, twórcy popularnego serialu Więźniowie, zderza ze sobą te dwie grupy za sprawą nieśmiałego Unnara (Hallgrímur Ólafsson), który zakochuje się ze wzajemnością w polskiej pielęgniarce Danielli (Karolina Gruszka). Na drodze do szczęścia staje im jednak prawdziwa bohaterka filmu - ksenofobiczna hipochondryczka Indiana (Sigrún Edda Björnsdóttir), niedopuszczająca myśli o związku ukochanego syna z imigrantką.
 

Oprócz świetnej obsady i brawurowo zagranych postaci istotnym atutem filmu jest muzyka skomponowana przez MUGISONA – kompozytora i wokalistę o nieprzeciętnym talencie i muzycznej wyobraźni.


Po pokazie transmisja spotkania online z aktorką Karoliną Gruszką, podczas którego zgromadzeni w Kinie Pod Baranami widzowie będą mogli zadawać pytania. Spotkanie poprowadzi Piotr Czerkawski.


BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (student)
16 zł (senior)


O FILMIE:

ZŁOTOKAP | GULLREGN
(Ragnar Bragason) IC/PL 2020, 115’


Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobieta pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.


Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami. W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i powstrzymuje jego rozwój starając się, by wciąż był od niej zależny. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa. Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum