kpb

xABo: Ksiądz Boniecki - pokaz przedpremierowy

XABO: KSIĄDZ BONIECKI (reż. Aleksandra Potoczek)
- pokaz przedpremierowy
sobota, 4 lipca 2020, godz. 19.00
Kino Pod Baranami


fot. Grażyna Makara


4 lipca zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o księdzu Adamie Bonieckim, wieloletnim redaktorze naczelnym Tygodnika Powszechnego. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym tytuł niemal trzy tygodnie przed jego polską premierą i wspólnie z jego bohaterem wyruszyć w niezwykłą podróż, wypełnioną spotkaniami, wzruszeniami oraz namysłem nad współczesnością.


Zrealizowany przez Aleksandrę Potoczek film dokumentalny xABo: Ksiądz Boniecki jest intymnym portretem człowieka w drodze. Dziennikarza, redaktora, filozofa i duchownego, który uciekając od uciążliwego zakazu medialnych wypowiedzi, przemierza tysiące kilometrów do różnych zakątków Polski. Spotyka się z ludźmi poszukującymi sensu, spragnionymi odpowiedzi na palące pytania i otwierającymi przed tytułowym bohaterem swoje emocjonalne bagaże. 


Widzowie Kina Pod Baranami mieli unikalną możliwość śledzenia procesu powstawania filmu, zrealizowanego w znacznej mierze ze środków ze zbiórki publicznej. Dokument Aleksandry Potoczek po raz pierwszy zagościł w salach kinowych przy Rynku Głównym w październiku ubiegłego roku, kiedy to w ramach Conrad Festival odbyło się spotkanie pt. „Rzeczywistość udokumentowana” - poświęcone kulisom jego produkcji.


Premiera filmu: 24 lipca 2020


BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy/senior)
16 zł (klubowy)


O FILMIE:
XABO: KSIĄDZ BONIECKI | XABO: KSIĄDZ BONIECKI
(Aleksandra Potoczek) PL 2020, 73’ (film dokumentalny)


fot. Grażyna Makara


Krakowski Festiwal Filmowy 2020: Nagroda im. Macieja Szumowskiego, udział w konkursie polskim


Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych – mówi bohater filmu xABo: Ksiądz Boniecki: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego bohater używa w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.


W dużej mierze sfinansowany z publicznej zbiórki, xABo: Ksiądz Boniecki sam też jest odpowiedzią: na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość. Jego mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza Tygodnikiem Powszechnym, gdzie stale ukazują się jego artykuły), ksiądz Boniecki pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi. Wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą. Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, xABo: Ksiądz Boniecki wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym, dobrym życiu, w którym, po pierwsze: należy wybaczać.


Nie jest jednak dokument Aleksandry Potoczek laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się z nami zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego). xABo: Ksiądz Boniecki jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą. Człowieka, który łaknie kontaktu z innymi, ale kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum