kpb

Noc Kina Europejskiego 2019

NOC KINA EUROPEJSKIEGO 2019
sobota, 28 września 2019, start: godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 
W sobotę, 28 września zapraszamy na kolejną Noc Kina Europejskiego - specjalny maraton filmowy będący częścią obchodów Europejskiego Dnia Języków. W programie ekologicznie zaangażowana Kobieta idzie na wojnę, przejmująca opowieść o okupowanej Francji Ból oraz emigracyjna historia młodej Hiszpanki Julia Ist.

 
Głównym celem Europejskiego Dnia Języków, który został po raz pierwszy ogłoszony przez Radę Europy w 2001 roku, jest zwrócenie uwagi na znaczenie języków obcych w szkolnej edukacji oraz w życiu codziennym i zawodowym. To wyjątkowe wydarzenie co roku przypomina o istnieniu ponad 200 języków europejskich, stanowiących część naszej tożsamości i dziedzictwa. W obchody Europejskiego Dnia Języków od lat włącza się także Kino Pod Baranami, zapraszając widzów na wyjątkowe pokazy filmowe. W tym roku w programie znalazły się trzy, niezwykle różnorodne filmy oferujące świeże spojrzenie na wiele europejskich problemów.

 
Noc Kina Europejskiego rozpocznie islandzki hit Kobieta idzie na wojnę, nagrodzony aż dziesięcioma Nagrodami Edda, którego bohaterką jest pewna niepozorna dyrygentka chóru. Nikt nie podejrzewa, że kobieta wiedzie podwójne życie, przeistaczając się od czasu do czasu w niezłomną wojowniczkę o środowisko naturalne. Podczas drugiego seansu, widzowie cofną się do lat 40. ubiegłego wieku za sprawą filmu Ból, będącego adaptacją autobiograficznej powieści Marguerite Duras pod tym samym tytułem. Zwieńczeniem wieczoru będzie hiszpański debiut Julia Ist, w którym aktorka i reżyserka Elena Martin opowie o trudach emigracji i wyzwaniach, jakie przybyłym stawia ich nowe miejsce zamieszkania.


Wydarzenie organizowane jest przez Parlament Europejski – Biuro w Polsce, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz instytuty kulturalne w Krakowie: Goethe-Institut, British Council, Instytut Austriacki, Instytut Francuski, Instytut Cervantesa,
Włoski Instytut Kultury.
 

 
Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Darmowe wejściówki na seanse do odbioru w kasie Kina Pod Baranami w dniu wydarzenia.

 

PROGRAM:
 
19.00 KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ | WOMAN AT WAR
(Benedikt Erlingsson) IS/FR/UK 2018, 101’
film prezentowany z angielskimi napisami

 
21.00 BÓL | LA DOULEUR
(Emmanuel Finkiel) FR 2017, 126’

 
23.15 JULIA IST | JULIA IST
(Elena Martin) ES 2017, 90’

 
 
O FILMACH: 
 
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ | WOMAN AT WAR
(Benedikt Erlingsson) IS/FR/UK 2018, 101’
film prezentowany z angielskimi napisami

 


Nagrody Edda – Najlepszy film, Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz, Najlepsza aktorka (Halldóra Geirharðsdóttir), Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, Najlepsze efekty wizualne, Najlepsza scenografia, Najlepsza muzyka
 
Zwycięzca LUX Prize dla Najlepszego Europejskiego Filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów! Przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami. Kobieta idzie na wojnę podbiła dziesiątki festiwali na całym świecie i zelektryzowała samą Jodie Foster, która wykupiła prawa do amerykańskiego remake'u filmu.
 
Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 
BÓL | LA DOULEUR
(Emmanuel Finkiel) FR 2017, 126’

 
Oscary 2019: francuski kandydat
Cezary 2019: nominacje w kategoriach najlepszy film, najlepsza aktorka (Mélanie Thierry), najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy reżyser, najlepsza produkcja

 
Czerwiec 1944 r. Francja wciąż znajduje się pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.
 
Ból to adaptacja autobiograficznej powieści Marguerite Duras pod tym samym tyłem. W obsadzie znaleźli się: Mélanie Thierry (Teoria wszystkiego, Largo Winch), Benoît Magimel (Pianistka, Marsylski łącznik) oraz aktor i kompozytor Benjamin Biolay (Personal Shopper, Bez zarzutu).

 
23.15 JULIA IST | JULIA IST
(Elena Martin) ES 2017, 90’


 
Julia (Elena Martín) jest 21-letnią studentką architektury z Barcelony, która postanawia wyjechać na stypendium Erasmusa do Berlina. Na miejscu wszystkie jej plany się  krzyżują: czuje się zagubiona w zimnym i szarym mieście. Z czasem zdaje sobie jednak sprawę, że tak naprawdę dotąd nie znała siebie samej, nie wie też co robić ze swoją przyszłością. Stopniowo, poznając miasto i jego mieszkańców, Julia zacznie budować swoje nowe życie w Berlinie i zrozumie, kim jest.
 
Debiut reżyserski aktorki Eleny Martín, która wciela się również w postać głównej bohaterki filmu.
 


ORGANIZATORZY:
 
Parlament Europejski – Biuro w Polsce
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Goethe-Institut (Kraków)
British Council (Kraków)
Instytut Austriacki w Krakowie
Instytut Francuski w Krakowie
Instytut Cervantesa w Krakowie
Włoski Instytut Kultury w Krakowie

Bookmark and Share

archiwum