kpb

Boże Ciało - pokazy przedpremierowe

BOŻE CIAŁO (reż. Jan Komasa)
- pokazy przedpremierowe
20-26 września 2019
Kino Pod Baranami


W dniach 20-26 września zapraszamy na serię przedpremierowych pokazów filmu Boże Ciało Jana Komasy - inspirowanego prawdziwymi zdarzeniami polskiego kandydata do Oscara. Na ekranie plejada gwiazd młodego pokolenia, m.in. fenomenalny odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia, Tomasz Ziętek oraz Eliza Rycembel.  


 
Boże Ciało to nagrodzona na Festiwalu w Wenecji historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego trafia na polską prowincję, gdzie zaczyna udawać księdza. Jego niekonwencjonalne metody, choć początkowo budzą zdziwienie, z czasem coraz bardziej trafiają do mieszkańców małej – jakby zastygłej w czasie – miejscowości. Wybrane na polskiego kandydata do Oscara Boże Ciało to niezwykle oryginalny i odważny filmowy projekt, nie bojący się tematów tabu oraz drażliwych kwestii społecznych. Film, świetnie przyjęty przez widownię Festiwalu w Toronto, pełen jest niepokojącej energii oraz trafnych pytań o charakter współczesnej duchowości oraz miejsce Kościoła w codziennym życiu.

 
Reżyser Bożego Ciała, Jan Komasa, twórca głośnych filmów Sala samobójców i Miasto 44, w głównej roli samozwańczego duchownego obsadził Bartosza Bielenię (Kler, Na granicy), uznawanego za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat. Na pierwszym planie pojawiają się także inni utalentowani aktorzy młodego pokolenia, tacy jak Tomasz Ziętek (Cicha Noc, Konwój) oraz Eliza Rycembel (Obietnica, Carte Blanche). Towarzyszą im bardziej doświadczeni koledzy po fachu, m.in. znana z Ostatniej rodziny Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat (Kamerdyner, Fuga) i Leszek Lichota (serial Wataha).


Polska premiera Bożego Ciała odbędzie się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film rywalizuje o nagrodę w Konkursie Głównym.


BILETY:

23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:


BOŻE CIAŁO | BOŻE CIAŁO
(Jan Komasa) PL 2019, 115’
Film prezentowany z angielskimi napisami.


MFF Wenecja 2019: udział w sekcji Giornate degli autori, nagroda Europa Cinemas Label, nagroda Inclusive Award Edipo Re
Oscary 2020: polski kandydat

 
Historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Pod nieobecność duchownego chłopak zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w żałobie po tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi zaczyna się palić grunt pod nogami.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum