kpb

Dzięki Bogu - pokaz przedpremierowy i rozmowa wokół filmu (MOS)

Dzięki Bogu (reż. François Ozon)
- pokaz przedpremierowy i rozmowa wokół filmu

czwartek, 12 września 2019, godz. 18.15
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 

W czwartek, 12 września spólnie z Against Gravity zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu François Ozona Dzięki Bogu - wstrząsającej opowieści o pedofilii w kościele, porównywanej do Kleru Wojciecha Smarzowskiego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z księdzem Kazimierzem Sową. 
 

Dzięki Bogu to oparte na faktach nowe dzieło François Ozona - reżysera Basenu, Podwójnego kochanka i 8 kobiet - przedstawiające wysiłki ofiar pedofilii, które po 30 latach organizują się by wymierzyć sprawiedliwość. Film, nagrodzony Srebrnym  Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie, stał się medialnym wydarzeniem we Francji, gdzie obejrzało go już ponad 881 tysięcy widzów. Przyczynił się też do zmiany rzeczywistości - miesiąc po premierze, jeden z jego bohaterów, kardynał Philippe Barbarin, został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii.
Bohaterami Dzięki Bogu są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który choć molestował ich w dzieciństwie, wciąż pełni ważną funkcję w strukturach kościelnych. W rolach głównych występują: Melvil Poupaud (Na zawsze Laurence, Czas, który pozostał, Nad morzem), Denis Ménochet (Bękarty wojny, Assassin’s Creed) oraz Swann Arlaud (Michael Kohlhaas, Sponsoring).


Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z księdzem Kazimierzem Sową - absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, podyplomowych studiów na kierunku dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu, byłym prezesem Radia Plus i kanału Religia.tv. Ks. Sowa występował i prowadził programy na antenie TVN, TVN24 i TVN24 BIS. Publikował m.in. w: „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy”, „Wprost” i „Newsweeku”. Jest autorem książek: „Moje syberyjskie podróże”, „Słownik języka boskiego. Gwiazdy o ważnych sprawach” oraz „Szaleńcy Pana Boga”.


Spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska (“Tygodnik Powszechny”).

 

 

W kinach od 20 września 2019.

 
BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

O FILMIE:

DZIĘKI BOGU | GRÂCE À DIEU
(François Ozon) BE/FR 2019, 137’


Berlinale 2019: Nagroda Grand Prix Jury - Srebrny Niedźwiedź - wygrana, Konkurs Główny - nominacja
Nowe Horyzonty 2019: Sekcja mBank Pokazy Galowe


Bohaterami Dzięki Bogu są trzej mężczyźni, którzy postanawiają zmierzyć się z demonami przeszłości i próbują postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie i wciąż pełni ważną funkcję w strukturach kościelnych.


Film wywołał duży szum przede wszystkim we Francji, gdzie już obejrzało go ponad 881 tysięcy widzów. Miesiąc po premierze jeden z bohaterów kardynał Philippe Barbarin został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii.

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum