kpb

Oni - nocny maraton z wersją reżyserską filmu

Oni (reż. Paolo Sorrentino)
- nocny maraton z wersją reżyserską filmu

piątek, 9 sierpnia 2019, godz. 23.15
Kino Pod Baranami

photo-by-Gianni-Fiorito

9 sierpnia zapraszamy na wyjątkowy nocny pokaz pełnej, reżyserskiej wersji filmu Oni Paolo Sorrentino, która została sprowadzona na specjalne życzenie polskich wielbicieli kina przez firmę Gutek Film. Nasz kraj jest jedynym oprócz Włoch, w którym widzowie mogą podziwiać w całości dzieło reżysera Wielkiego piękna.


Swoimi dotychczasowymi filmami Paolo Sorrentino zagwarantował sobie miejsce wśród największych współczesnych autorów filmowych. Jego Skutki miłości (2004) wdarły się przebojem do włoskich kin i były powszechnie chwalone za stylowe zdjęcia oraz pomysłowy, dynamiczny montaż. Późniejszy Boski (2008), będący szalonym portretem kontrowersyjnego polityka Giulio Andreottiego zgarnął siedem nagród Włoskiej Akademii Filmowej, Nagrodę Jury w Cannes oraz nominację do Oscara. Fenomenalne Wielkie piękno (2013) sprawiło, że w twórczości Sorrentino zakochał się cały świat, a pełna gwiazd Młodość (2015) utwierdziła widownię w tych zachwytach. Paolo Sorrentino przygotował też specjalną propozycję dla fanów małego ekranu - jego serial Młody papież z Judem Law oszałamiał rozmachem i szokował niezwykłą wizją życia w murach Watykanu.


W ubiegłym roku Paolo Sorrentino ponownie zaproponował światu nietuzinkowe spojrzenie na włoską rzeczywistość za sprawą filmu Oni, będącego wariacją na temat biografii byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Produkcja, pierwotnie składająca się z dwóch części (109 i 104 min.), została zaprezentowana na świecie w przemontowanej i skróconej wersji, która nie oddawała w pełni zamysłu artysty. Dzięki dystrybutorowi Gutek Film na ekranach wybranych polskich kin pojawi się kompletne dzieło włoskiego reżysera, a widzowie będą mogli wreszcie lepiej poznać postacie Silvio, Sergio, Kiry oraz tajemniczego Boga, dalece potężniejszego od samego Berlusconiego.


W filmie Oni, w roli byłego premiera wystąpił ulubiony aktor Sorrentino, fenomenalny Toni Servillo, który - by upodobnić się do kontrowersyjnego polityka - przeszedł spektakularną metamorfozę. Ponadto na ekranie pojawiają się także pracujący w Hollywood Riccardo Scamarcio (John Wick 2, Ugotowany, Dalida) oraz uwielbiana we Włoszech Kasia Smutniak (Słodki koniec dnia, Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie).

 

 

BILETY:
30 zł
(normalny)
26 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

ONI 1 | LORO 1
(Paolo Sorrentino) IT/FR 2018, 109’

Znalezione obrazy dla zapytania loro film

Dekadę po pamiętnym Boskim reżyser Paolo Sorrentino raz jeszcze zagłębia się w pełen sprzeczności, groteskowy i fascynujący świat włoskiej polityki. Tym razem twórca Wielkiego piękna przygląda się postaci jednocześnie kochanego i nienawidzonego Silvia Berlusconiego. W pierwszej części Onych sam polityk odgrywa jednak rolę marginalną. Sorrentino dużo bardziej interesuje roztaczająca się wokół populisty aura sukcesu, sławy i dużych pieniędzy, która przysporzyła mu popularności i zapewniła masowe poparcie. Analizując losy jednostek uwiedzionych przez demagogiczną narrację polityka, reżyser szkicuje na ekranie niezwykle krytyczny portret własnego społeczeństwa. W związku z tym pomimo że pierwsza część Onych ma w sobie sporo charakterystycznego poczucia humoru, pozostaje jednocześnie bodaj najbardziej gorzkim filmem w dorobku mistrza.

Piotr Czerkawski, MFF Nowe Horyzonty

 

ONI 2 | LORO 2
(Paolo Sorrentino) IT/FR 2018, 104’

Znalezione obrazy dla zapytania loro film

W drugiej części wersji reżyserskiej Onych Paolo Sorrentino przedstawia zakulisowe starania Silvia Berlusconiego o powrót na fotel premiera. Fabuła ma tu jednak charakter pretekstowy. To przede wszystkim portret męskiej, oligarchicznej gerontokracji, której centralną postacią jest on – współczesny Król Słońce, potentat medialny i wpływowy biznesmen. Berlusconi, filmowany przez płynnie poruszającą się kamerę Luki Bigazziego, nigdy jednak nie wyzbył się mentalności komiwojażera i stale odgrywa tandetny performance. Domaga się oklasków i swój cel osiąga – nie tylko zresztą on, bo przecież podobnych bohaterów masowej wyobraźni kierujących całymi państwami jest dziś wielu. Dokonując wiwisekcji narcystycznej osobowości, Sorrentino potwierdza swoje wyjątkowe wyczucie audiowizualnych niuansów. W jego filmie ścieżka dźwiękowa doskonale współgra ze spektakularnymi obrazami blichtru i bogactwa, tworząc zdradliwie atrakcyjny obraz świata tamtych.

Bartosz Marzec, MFF Nowe Horyzonty

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum