kpb

Maiden - pokaz przedpremierowy

Maiden (reż. Alex Holmes)
- pokaz przedpremierowy

wtorek, 25 czerwca 2019, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz niezwykłego filmu dokumentalnego Maiden, poświęconego postaciom wyjątkowych żeglarek, które jako pierwsze kobiety wystartowały w prestiżowych regatach dookoła świata. Po filmie zapraszamy na spotkanie z członkiniami grupy “Dziewczyny na fali”.


Zarówno zaprawione w żeglarskich bojach wilki morskie, jak i trzymające się ziemi szczury lądowe, znajdą coś dla siebie w dokumencie Maiden - niesamowitej historii 24-letniej Tracy Edwards oraz zgromadzonej wokół niej kobiecej załogi, która w 1989 roku wystartowała w prestiżowych regatach Whitbread Round the World Race.


Młoda żeglarka oraz jej towarzyszki jako pierwsze kobiety podjęły walkę o trofeum w tych szczególnych zawodach. Bardzo szybko natrafiły na szereg przeszkód: męscy konkurenci zapowiadali niekończące się kłótnie na pokładzie, szowinistyczna prasa żeglarska przewidywała ich całkowitą porażkę, a potencjalni sponsorzy obawiali się śmierci kobiet na morzu i związanej z tym złej prasy. Mimo to zdeterminowana załoga podjęła walkę z morskim żywiołem, który wcale nie zamierzał traktować sfeminizowanej ekipy ulgowo.
 

Nad kształtem dokumentu Maiden czuwał reżyser Alex Holmes, który niejednokrotnie zmagał się już ze sportowymi tematami, m.in. podczas pracy nad filmami Stop at Nothing: The Lance Armstrong Story (2014) oraz One Night in Turin (2010). Maiden to inspirująca opowieść o determinacji, sile przekonywania i wolności, która przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom mórz i oceanów. Przedstawiona w filmie zacięta walka o równe traktowanie to także cenna lekcja dla wszystkich współczesnych buntowniczek, niezależnie od wieku i kraju pochodzenia.

 

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z twórczyniami projektu “Dziewczyny na fali” - żeglarkami związanymi z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz z Akademickim Klubem Żeglarskim AGH, propagującymi żeglarstwo wśród kobiet. 

 

W kinach od 9 sierpnia.

BILETY: 23 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

MAIDEN | MAIDEN
(Alex Holmes) GB 2018, 97'

 

Znalezione obrazy dla zapytania maiden film

 

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie “Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. “Dziewczyny na morzu to same problemy”. “Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem – mówi po latach. Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody! – dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum