kpb

Warszawa: miasto podzielone - pokaz specjalny (MOS)

WARSZAWA: MIASTO PODZIELONE (reż. Eric Bednarski)
- pokaz specjalny

piątek, 28 czerwca 2019, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 
W piątek, 28 czerwca zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalny pokaz filmu dokumentalnego Warszawa: Miasto Podzielone - wzruszającego obrazu o tragicznych losach Warszawy i wielkiej miłości to tego poturbowanego miasta.

 

Piętnaście lat temu Eric Bednarski, polsko-kanadyjski reżyser filmowy przypadkiem natrafił na krótki film z getta warszawskiego. Nakręcony na amatorskiej taśmie – ukrytą kamerą – przez Alfonsa Ziółkowskiego. O jego wojennych losach i motywacjach nie wiadomo. Poza jednym: że jest autorem jedynego materiału z getta warszawskiego nie stworzonego na zamówienie Nazistowskiej Propagandy. Jakiś czas później Bednarski trafił na plany architektów Hitlera dotyczące przyszłości Warszawy po zwycięskiej wojnie. Co – jedno i drugie – zainspirowało go do stworzenia własnego filmu. W którym – obok w/w dokumentów – znalazły się wypowiedzi żydowskich świadków Zagłady, a także historyków i urbanistów. Po krakowskiej premierze filmu zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

 

Wydarzenie jest częścią FestivALTu – alternatywnego festiwalu sztuki żydowskiej.

 

FestivALT to niezależny kolektyw artystyczny i zarazem doroczny festiwal alternatywnej sztuki żydowskiej w Krakowie. To przestrzeń dla artystek i artystów z całego kraju i świata do tworzenia prac poruszających trudne tematy żydowskie we współczesnej Polsce. Łącząc teatr, sztuki wizualne interwencje artystyczne, akcje miejskie i rozmowę z publicznością, FestivALT odbywa się na przecięciu sztuki i aktywizmu, rzuca wyzwanie stereotypom i promuje nowe sposoby myślenia.

 

Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na: www.festivalt.com

 

BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

O FILMIE:

WARSZAWA: MIASTO PODZIELONE | WARSZAWA: MIASTO PODZIELONE
(Eric Bednarski) PL 2019, 70'

Znalezione obrazy dla zapytania warszawa miasto podzielone


Warszawa: Miasto Podzielone łączy ze sobą niesamowity ładunek wiedzy o historii przekazywanej nam inaczej, niż w nieznośnej, akademickiej formule z głębokim humanizmem spotkań z postaciami, które doświadczyły historii istnienia getta w stolicy. Dzięki temu dostajemy obraz, który inteligentnie prześlizguje się pomiędzy kilkoma sposobami opowiadania – z precyzją i rzetelnością o architekturze miasta z 1941, wpisując w to emocjonalny, unikatowy, kilkuminutowy amatorski obraz na taśmie 8mm ze środka wydarzeń oraz niegadające głowy, a bardzo szczerych świadków historii. To wszystko się ze sobą zazębia i opowiada nad wyraz autorsko o pojęciu zniszczenia na różnych poziomach...
Bernadetta Trusewicz, fdb.pl

 

Audycja o filmie Warszawa Miasto Podzielone w Polskim Radiu|Dwójka

 

Audycja o filmie Warszawa Miasto Podzielonw w Radiu RDC

 

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum