kpb

10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

10. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
3-9 czerwca 2019
Kino Pod Baranami

 

 
Wraz z Instytutem Francuskim zapraszamy na jubileuszową, 10. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy francuskie ostatnich lat.

 
Pierwsze dni czerwca upłyną w Kinie Pod Baranami przy dźwiękach Marsylianki i pod niebiesko-biało-czerwonym sztandarem. Dzięki 10. Przeglądowi Nowego Kina Francuskiego widzowie będą mogli przyglądnąć się blaskom i cieniom współczesnej Francji, cofnąć w odległą przeszłość oraz oderwać od codzienności dzięki trafnemu, francuskiemu poczuciu humoru.
 
 
Historyczną część wyprawy do kraju Balzaca i Napoleona stanowić będzie film osadzony w okupowanej Francji - Ból. Pełna intryg adaptacja powieści Marguerite Duras przeniesie widzów w sam środek mrocznej, wojennej rzeczywistości.

 
Pomost między przeszłością i teraźniejszością zbuduje wspaniała Agnès Varda oraz jej najnowszy i niestety również ostatni film Varda według Agnès. To autobiograficzna, nostalgiczna gawęda, która zabiera widzów w podróż po życiu artystki, sztuce filmowej i świecie: z Rue Daguerre w Paryżu do Los Angeles i Pekinu. W łączeniu czasów wybitną reżyserkę wesprze film Tajemnica Henriego Picka poświęcony kulisom powstania pewnego zagadkowego bestsellera.

 
O współczesnej Francji opowie poświęcone strajkowi w fabryce części samochodowych Na wojnie z Vincentem Lindonem w roli głównej oraz utrzymane w klimacie Manchester by the Sea Na zawsze razem przedstawiające życie po traumie.


W programie przeglądu nie zabraknie również słynnego francuskiego poczucia humoru. O poważnych sprawach w sposób zabawny i niezwykle trafny opowie Dom nad morzem Roberta Guédiguiana, reżysera Historii szaleństwa i Śniegów Kilimandżaro, a wtórować mu będzie uwielbiany przez francuską widownię film Niezatapialni z gwiazdorską obsadą (m.in. Mathieu Amalric, Guillaume Canet, Benoît Poelvoorde).

 
W programie przeglądu znajdzie się także specjalna francuska odsłona Baranków Dzieciom – bajkowych poranków dla najmłodszych. Mali kinomani zobaczą urokliwą animację Ernest i Celestyna w zimie, a następnie wezmą udział w inspirowanych filmem warsztatach.

 

BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
Karnet (7 wieczornych pokazów): 77 zł
Baranki Dzieciom: 11 zł

 

PROGRAM:

poniedziałek, 3 czerwca
19.00
NA ZAWSZE RAZEM
| AMANDA
reż. Mikhaël Hers, Francja 2018, 107’

 

wtorek, 4 czerwca
19.00
VARDA WEDŁUG AGNÈS
| VARDA BY AGNES
reż. Agnès Varda, Francja 2019, 115’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

środa, 5 czerwca
19.00
DOM NA MORZEM
| LA VILLA
reż. Robert Guédiguian, Francja 2017, 107’

 

czwartek, 6 czerwca
19.00
TAJEMNICA HENRIEGO PICKA
| LE MYSTÈRE HENRI PICK
reż. Rémi Bezançon, Francja 2018, 101’

 

piątek, 7 czerwca
19.00
NIEZATAPIALNI
| LE GRAND BAIN
reż. Gilles Lellouche, Francja, Belgia 2018, 123’

 

sobota, 8 czerwca
19.00
BÓL
| LA DOULEUR
reż. Emmanuel Finkiel, Francja 2017, 126’

 

niedziela, 9 czerwca
11.00
BARANKI DZIECIOM:
ERNEST I CELESTYNA W ZIMIE
| ERNEST ET CÉLÉSTINE EN HIVER
reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger, Francja 2017, 45’ (lektor polski na żywo)
+ warsztaty plastyczne

 

19.00 NA WOJNIE | EN GUERRE
reż. Stéphane Brizé, Francja 2018, 113’

 

SPOT:

 

ORGANIZATOR:

Bookmark and Share

archiwum