kpb

Laureat 12. Mastercard Off Camera: Sons of Denmark

Laureat 12. Mastercard OFF CAMERA:
SONS OF DENMARK (reż. Ulaa Salim)

piątek, 10 maja 2019, godz. 18.45
poniedziałek, 13 maja 2019, godz. 20.45
piątek, 24 maja 2019, godz. 18.45
(Małopolski Ogród Sztuki)
czwartek, 20 czerwca 2019, godz. 21.15

 

 

 

Zapraszamy na pokaz nagrodzonego na 12. Mastercard OFF CAMERA filmu Sons of Denmark (reż. Ulaa Salim).


Podczas dwunastej edycji festiwalu Mastercard OFF CAMERA Krakowską Nagrodę Filmową w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi” zdobył Ulaa Salim za film Sons of Denmark.

 

Debiut duńskiego reżysera zrobił ogromne wrażenie na krakowskiej publiczności i zachwycił jurorów.

 

Allan Starski, przewodniczący jury Konkursu Głównego 12. Mastercard OFF CAMERA tak mówił o filmie: Mam poczucie, że film, który zwyciężył, jest nie tylko filmem dobrym, ale jest filmem ważnym - nie tylko dla nas, na tym festiwalu - ale dla nas, obywateli Europy i obywateli Polski. Myślę, że daje on dużo do myślenia, może nas trochę przestraszyć, ale cieszę się, że taki film powstał.

 

Film zostanie zaprezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


DATY POKAZÓW:
10 maja 2019, godz. 18.45
13 maja 2019, godz. 20.45
24 maja 2019, godz. 18.45
(Pokaz filmu odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).)
20 czerwca 2019, godz. 21.15


BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:

SONS OF DENMARK | SONS OF DENMARK
reż. Ulaa Salim, Dania 2019, 119’

Znalezione obrazy dla zapytania Danmarks sønner

12. Mastercard OFF CAMERA 2019 - Krakowska Nagroda Filmowa w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi”
Göteborg Film Festival 2019
Rotterdam International Film Festival 2019


Rok po krwawym ataku bombowym w Danii społeczne nastroje mocno się zradykalizowały. Widać to najlepiej w przestrzeni publicznej, gdzie prym wiedzie ultranacjonalistyczny polityk Martin Nordahl, stojący na czele ruchu narodowego. Umiejętnie podsyca on antyimigranckie nastroje, na cel biorąc przede wszystkim mniejszość pochodzenia arabskiego. W tej niepewnej i pełnej wrogości rzeczywistości przyszło funkcjonować 19-letniemu Zakarii. Młody chłopak, coraz bardziej obawiając się o bezpieczeństwo swojej rodziny, decyduje się wstąpić do radykalnej islamskiej organizacji. Poznaje tam Alego, z którym szybko nawiązuje braterską więź. Niezgoda na to, co widzą każdego dnia, każe im reagować. Młodzieńczy gniew i chęć rewanżu przesłaniają im fakt, że mogą być jedynie narzędziem w czyimś ręku. Mimo iż akcja tego mrocznego, klaustrofobicznego thrillera rozgrywa się w Danii, równie dobrze mogłaby mieć miejsce w wielu innych europejskich krajach. Mający spore doświadczenie w krótkim metrażu debiutant Ulaa Salim mówi bowiem o jednym z najważniejszych problemów, jakiemu czoła stawić musi dzisiejsza Europa. O radykalizmie – po obu stronach, rosnącej nienawiści oraz nietolerancji do wszystkiego, co odmienne.
(opis filmu: offcamera.pl)


ZWIASTUN z angielskimi napisami:

Bookmark and Share

archiwum