kpb

Węgierska Wiosna Filmowa 2019

Węgierska Wiosna Filmowa 2019
20-25 maja 2019
Kino Pod Baranami


Wraz z Centrum Węgierskim w Krakowie zapraszamy na Węgierską Wiosnę Filmową - przegląd najnowszych dzieł węgierskiego kina. W programie wydarzenia obok szeregu pełnometrażowych filmów fabularnych znalazło się także wiele węgierskich krótkich metraży oraz spotkania z twórcami: Krisztiánem Kolovratnikem, odtwórcą głównej roli w filmie Budapest Noir oraz Mártą Mészáros, słynną reżyserką, autorką Zorzy Polarnej.

 

Węgierska Wiosna Filmowa, będąca wyjątkową okazją do poznania najnowszych filmów z Węgier, to także możliwość podróży w przeszłość tego niezwykłego kraju. Zgromadzone w ramach przeglądu tytuły prezentują odbiegające od stereotypów wizje historii i płynnie połączą ze sobą to co było, z tym, co dzieje się obecnie.


 
Najdalej cofa się klimatyczny Budapest Noir. Ten rozgrywający się w latach 30. XX wieku kryminał, będący adaptacją popularnej powieści Vilmosa Kondora, odkrywa przed widzem mroczne zakamarki międzywojennej stolicy i węgierskiej duszy. Pokaz uświetni spotkanie z odtwórcą roli filmowego detektywa Zsigmonda Gordona, Krisztiánem Kolovratnikiem. W stosunkowo dalekiej historii, toczy się także akcja czarnej komedii Lajkó – Cygan w kosmosie, w zabawny sposób odnoszącej się do zimnowojennego podboju kosmosu. Intrygującą, na poły fantastyczną wizją lat minionych jest wizjonerska animacja Ruben Brandt, kolekcjoner opowiadająca o pewnym udręczonym psychoterapeucie zmuszonym do kradzieży dzieł sztuki.


 
Pomost między przeszłością a teraźniejszością buduje intrygujący dokument Projekt Babcia, będący zapisem trwającego siedem lat procesu poznawania rodzinnej historii przez trzech młodych mężczyzn. Przewodniczkami po dawnych czasach stają się dla nich babcie, o bardzo zróżnicowanych życiorysach: angielskiej kobiety-szpiega, tancerki w nazistowskich Niemczech i węgierskiej komunistki, która przeżyła Holokaust. Rodzinne sekrety z przeszłości stanowią także kluczowy element filmu Zorza Polarna, autorstwa legendarnej reżyserki Márty Mészáros, która będzie gościem pokazu (autorki m.in. Dziewczyny z 1968 roku – pierwszego węgierskiego pełnego metrażu zrealizowanego przez kobietę). Film opowiada o młodej dziewczynie tropiącej pewne przemilczane wydarzenia z lat 50.

 


Najmocniej osadzone we współczesności Genesis zostało zainspirowany prawdziwymi, tragicznymi wydarzeniami: morderstwami Romów przez prawicowych ekstremistów sprzed dziesięciu lat. To właśnie wokół tych zdarzeń koncentrują się losy trzech bohaterów: młodej prawniczki, matki pragnącej za wszelką cenę chronić swoje dziecko oraz małego, romskiego chłopca.


 
Oprócz pokazów filmów pełnometrażowych w programie Węgierskiej Wiosny Filmowej znalazły się także krótkie metraże, m.in. Varjúháj, którego główny bohater usiłuje uratować ciężko chorą matkę za pomocą czarów czy animacja Még nem o chłopcu wyjątkowo długo czekającym na odebranie z sali zabaw.

 

BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
Studenci Filologii Węgierskiej UJ: 13 zł
Karnet
(7 seansów): 77 zł

 

PROGRAM:

poniedziałek, 20 maja
19.00
ZORZA POLARNA | AURORA BOREALIS: ÉSZAKI FÉNY
reż. Márta Mészáros, Węgry 2017, 104’
Gościem projekcji będzie reżyserka Márta Mészáros.
Spotkanie poprowadzi dr Patrycja Pászt - założyciel i dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie.
 

wtorek, 21 maja
19.00
LAJKÓ – CYGAN W KOSMOSIE
| LAJKO: CIGÁNY AZ ÜRBEN
reż. Balázs Lengyel, Węgry 2018, 90’

20.45 RUBEN BRANDT, KOLEKCJONER | RUBEN BRANDT, A GYŰJTŐ
reż. Milorad Krstić, Węgry 2018, 94'
 

środa, 22 maja
19.00
GENESIS
| GENEZIS
reż. Árpád Bogdán, Węgry 2018, 120’
 

czwartek, 23 maja
20.00
BUDAPESZT NOIR
| BUDAPEST NOIR
reż: Éva Gárdos, Węgry 2017, 95’
Gościem projekcji będzie odtwórca głównej roli, Krisztián Kolovratnik.
Spotkanie poprowadzi dr Patrycja Pászt - założyciel i dyrektor Centrum Węgierskiego w Krakowie.
 

piątek, 24 maja
19.00
PROJEKT BABCIA
| NAGYI PROJEKT
reż. Bálint Révész, Węgry 2018, 90’
 

sobota, 25 maja
19.00
ZESTAW WĘGIERSKICH FILMÓW KRÓTKICH
, 90'SPOT:

 

ORGANIZATOR:
Centrum Węgierskie w Krakowie

Bookmark and Share

archiwum