kpb

Baranki w Niemym Kinie 2018 - 19. Festiwal Filmu Niemego

 

zapraszają na

BARANKI W NIEMYM KINIE

- blok spotkań dla dzieci w ramach 19. Festiwalu Filmu Niemego
niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 11.00 & godz. 12.15Z przyjemnością po raz kolejny zachęcamy dzieci do uczestnictwa w Festiwalu Filmu Niemego w ramach specjalnego wydania poranków filmowych dla dzieci!

Jak co roku, na małych kinomanów czeka blok wydarzeń dla maluchów pt. Baranki w Niemym Kinie. Podczas spotkania pod hasłem HISTORIA KINA najmłodsi uczestnicy Festiwalu wezmą udział w pokazie przygód Bolka i Lolka, konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów i stworzą własną animację poklatkową podczas warsztatów artystycznych z Justyną Droń. W ramach warsztatów MUZYKA W NIEMYM KINIE maluchy wyruszą w kosmos podczas pokazu filmu Podróż na Księżyc autorstwa Georges’a Mélièsa z muzyką na żywo w wykonaniu krakowskiego trio SALK, a po seansie skomponują muzykę do krótkiego filmu.


Zapraszamy dzieci w magiczną podróż do źródeł kina! 


PROGRAM:

11.00 - 12.00  HISTORIA KINA
BOLEK I LOLEK: MALI FILMOWCY
reż. Józef Byrdy, Polska 1976, 9'

Bolek i Lolek urządzają w szopie małe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie. Chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

 

Warsztaty artystyczne


fot. Emilian Aleksander

Jak narodziło się kino? Co to jest zootrop, praksinoskop? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce?
Dzięki prostym, a jakże odkrywczym wynalazkom dzieci poznają sposoby wprawiania obrazów w ruch i dowiedzą się jak działają optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina. Najmłodsi wspólnie skonstruują własną camera obscura i stworzą animacje poklatkowe.

Zajęcia poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Droń, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.12.15 - 13.00 MUZYKA W NIEMYM KINIE
W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespołu, czy orkiestry.
Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do kultowego filmu z 1902 roku, Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.

 

 

O FILMIE:

PODRÓŻ NA KSIĘŻYCA TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'

Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby. 

Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz widzowie mają okazję cieszyć się Podróżą na Księżyc w kolorze.

 

O MUZYKACH:SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów.  SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia 2017 roku ukazał się ich debiutancki album Matronika.
Tylko w ubiegłym roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Open'er Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. W sierpniu zespół odwiedził Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.

Skład:
Kamilem Kwidziński - teksty
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe


// Facebook
// Soundcloud BILETY:
Baranki w niemym kinie I: Historia kina - 11 zł
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie -
15 zł
Karnet Baranki (2 spotkania)
-
22 zł
* Aby zakupić Karnet online, prosimy o kontakt pod adresem
kasa@kinopodbaranami.pl


Wydarzenie towarzyszące 19. edycji Festiwalu Filmu Niemego.

 

W dniach 6-9 grudnia zapraszamy na 19. Festiwal Filmu Niemego. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem Pola, Polonia, Polonica. Oprócz prezentowania polskich filmów, Festiwal podąża również śladem polskich miejsc i postaci w światowym kinie niemym, a także wybitnych twórców filmowych, którzy urodzili się na ziemiach polskich oraz niezrównanej Poli Negri, pierwszej polskiej aktorki, która urzeczywistniła sen o hollywoodzkiej karierze.

 

Pokaz w ramach cyklu Baranki Dzieciom.


(PROGRAM zimowej edycji cyklu)
(FANPAGE na Facebooku)


KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami ośmiokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!Partnerzy cyklu:


                         

                        

    

    

          

 

Cykl polecają:


CzasDzieci.pl                   

 

Qlturka.pl       Mali Turyści        MiastoDzieci.pl

 

     

    

    

    
Bookmark and Share

archiwum