kpb

European Cinema Night: Fuga - premiera z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej

EUROPEAN CINEMA NIGHT:
FUGA (reż. Agnieszka Smoczyńska)
- premiera filmu z udziałem reżyserki

wtorek, 4 grudnia 2018, godz. 19.30
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 4 grudnia, w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu Fuga z udziałem reżyserki, Agnieszki Smoczyńskiej. Wydarzenie to jest częścią wyjątkowego projektu: European Cinema Night, realizowanego w najważniejszych kinach Europy.

 

European Cinema Night to specjalna inicjatywa Komisji Europejskiej Kreatywna Europa: Media. W pierwszym tygodniu grudnia w 34 europejskich kinach, należących do prestiżowej sieci Europa Cinemas, pokazane zostaną filmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymały finansowe wsparcie z programu MEDIA. Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami i krytykami filmowymi.

 

Kino Pod Baranami, jako jedno z dwóch kin w Polsce, bierze udział w tym projekcie. Z tej okazji zaprezentowany zostanie nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni głośnych Córek dancingu. Fuga to intrygujące i pełne tajemnic połączenie dramatu i psychologicznego thrillera. Główna bohaterka znika bez śladu na dwa lata, a po nieoczekiwanym odnalezieniu przez rodzinę, nie rozpoznaje swoich bliskich. W roli głównej - fantastyczna Gabriela Muskała, która jest również autorką scenariusza. Na ekranie partnerują jej Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Piotr Skiba, Halina Rasiakówna, Klara Bielawka i Ewa Błaszczyk.

 

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserką filmu, Agnieszką Smoczyńską, które poprowadzi Anita Piotrowska.

 

Po seansie Komisja Europejska zaprasza na lampkę wina.

 

Film wyświetlany będzie z angielskimi napisami.

 

WSTĘP WOLNY

 

Komisja Europejska współpracuje z branżą filmową w programie Kreatywna Europa: MEDIA od 1991 roku. Jest to kompleksowy program wspierający konkurencyjność i różnorodność kulturową branży audiowizualnej w Europie. Jednym z jego podstawowych zadań jest finansowe wsparcie dystrybucji europejskich filmów poza krajem ich produkcji. Co roku ponad 400 tytułów dociera do widzów na całym kontynencie dzięki pomocy programu MEDIA.

Wielbiciele filmów cenią swoje lokalne kina, są przywiązani do znanych aktorów i reżyserów, ale instytucje europejskie wspierające ich działalność często wydają im się bardzo odległe. Projekt European Cinema Night łączy te dwie rzeczywistości, uświadamiając publiczności, że ich ukochane filmy jak Zimna wojna czy Zabicie świętego jelenia powstały dzięki wsparciu programu MEDIA.

 

O FILMIE:

FUGA | FUGUE
reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska/Czechy/Szwecja 2018, 103'

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: najlepszy debiut reżyserski lub drugi film (Agnieszka Smoczyńska), najlepsze zdjęcia (Jakub Kijowski), Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Kryształowa gwiazda Elle
Camerimage 2018: Konkurs Filmów Polskich (Jakub Kijowski)
MFF w Cannes 2018: Tydzień Krytyków
MFF w Sitges 2018: najlepszy pełnometrażowy film europejski

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem wracają  do niej urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy - tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

 

MEDIA O FILMIE:

Rzadko można zobaczyć film tak bardzo przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, w którym każdy element układanki do siebie pasuje, lecz celowo nie ujawnia całego fabularnego i psychologicznego obrazka. Doskonałość tej opowieści zaczyna się już na poziomie scenariusza - pełnego narracyjnych pętli, dziwnych powtórzeń, niespotykanych wyrw i jeszcze bardziej zaskakujących przebłysków wspomnień. - Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu

Serwuje widowni emocje z najwyższych rejestrów - takie, których nie można zbyć krótkim komentarzem. - Dawid Myśliwiec, Film.org.pl

Zaskakuje przede wszystkim precyzją opowiadania, która czyni z prostolinijnego prowadzenia historii swój największy atut. Wszystko znajduje się tutaj na odpowiednim miejscu, jest niczym kolejny element puzzli, ułożony w odpowiednim momencie. - Michał Kaczoń, Film

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATOR:                        WSPÓŁORGANIZATOR:

          

Bookmark and Share

archiwum